Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Mobilní telefon je rezervoár virů! Jak s ním zacházet v kritické době? Rady viroložky

+ Dalších 7 fotografií
Ochrana před koronavirem
Podle nového rozhodnutí vlády České republiky se od úterý nesmí vstupovat do městské hromadné dopravy bez roušky. Speciální opatření se přijímají kvůli nebezpečnému koronaviru. Jenže řada lidí roušku ani nemá, protože stát je zatím nesehnal. Většina se ptá, jestli je efektivní použít namísto roušky šálu. Na to jsme se dotázali viroložky Ruth Tachezy. Také nás upozornila, jak velké nebezpečí mohou znamenat mobilní telefony.

Po celém světě panuje panika kvůli novému typu koronaviru Covid-19, který se šíří nebezpečnou rychlostí. V České republice je už oficiálně téměř 300 nakažených a vláda proto přijímá radikální opatření. Jsou zavřené obchody, lidé by neměli vycházet ven a pokud se chystají na cestu MHD, musí mít roušku. Ovšem na řadu lidí se nedostalo, respirátorů a roušek je málo. Stát je pro občany nezajistil. Co v takovém případě radí viroložka Ruth Tachezy

Dění kolem koronaviru sledujte online zde.

Rady, jak se chránit

Mobilní telefony

Ohromné nebezpečí představuje mobilní telefon. Používáme ho všichni, a to velmi často. Je s námi na každém kroku a to znamená, že se na něm může držet cokoliv. "Všeobecně víme, že mobilní telefon je zdrojem všeho možného, nejenom virů, ale i bakterií a lidé si to opravdu neuvědomují. Otřít povrch telefonu něčím, co je k tomu určeno, je na místě. Nemusí to být nutně dezinfekční prostředek, pomůže i mechanické čištění, třeba lehce navlhčený hadřík. To je velmi důležité," varovala odbornice Ruth Tachezy.

Roušky

"Podle doporučení WHO (Světová zdravotnická organizace) je důležité, aby ty roušky měli lidé v první linii. Důležité je si uvědomit, kdy ty roušky člověk potřebuje. To znamená: pokud jsem sama, kráčím po ulici a nejsem nemocná, tak nepotřebuji roušku," uvedla viroložka.

"Návody na to, jak vyrobit roušku, jsou na stránkách WHO. Pokud nemáte roušky, je dobré nosit šály. Zakrývat nos i ústa je nejdůležitější. Myslete na to, že když sundáváte roušku, může být kontaminovaná a je třeba si ihned umýt ruce," vysvětlovala Tachezy.

Respirátory

Mnozí mají k dispozici pouze omezený počet respirátorů a nebo jen jeden. Lze respirátor použít opakovaně? "Není ideální používat respirátor opakovaně. Pokud ovšem není jiná možnost, doporučuji především opatrnost při sundávání. Sundávat tak, abyste se nedotkli přední strany, která by mohla být infikovaná, držet pouze za gumičky. Poté položit na povrch, který budu považovat za kontaminovaný. Položit respirátor tak, aby strana, kterou máte na ústech, byla vzhůru a samozřejmě si následně umýt ruce. Roušku i respirátor byste měli sundávat opatrně, aby se neporušil tvar," popisovala Tachezy.

Rukavice

"Rukavice jsou dobré, pokud je po sundání neodložíte na nějaké místo, u kterého by vadilo, že je kontaminováno. Takže ano, rukavice nejsou špatné. Musíme si ale uvědomit, co s rukavicemi děláme (nesahat na obličej apod.)," řekla viroložka.

Vyhýbejte se davům

"Jediné, co může teď člověk udělat, je nechodit tam, kde je více lidí. Není ani bezpečné se přibližovat k někomu, komu nemůžete věřit, s kým se setkal a kde se pohyboval. Spousta lidí nechápe, že je to řetězec, který nevidíme. Žádné shlukování, žádné podávání rukou ani objímaní a podobně," upozorňovala viroložka.

Související články

Další články