Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Svatba Bohuše Matuše

Nejnovější kauzy

Mluvčí Jolana Voldánová popsala sčítání lidu: Hříšníkům, co se vzepřou, hrozí pokuta, varuje

Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
ROZHOVOR
O půlnoci z 26. na 27. března začíná povinné sčítání lidu. Akce nakonec proběhne i přes koronavirová opatření. Lidé se mohou nechat sečíst dvěma způsoby; elektronicky, nebo listinným formulářem. Těm, co se sečíst odmítnou, hrozí pokuta deset tisíc korun. Tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová (52) pro eXtra.cz důkladně popsala, jak sčítání bude probíhat.

Nově se sečtete na internetu

"Letošní sčítání je poprvé v historii připravené jako online, to znamená, že 27. 3. 2021 se sčítání spouští a otevírá se online formulář, který bude buď k dispozici na webových stránkách www.scitani.cz nebo www.onlinescitani.cz. Pokud někdo preferuje práci na mobilním telefonu, máme aplikaci s názvem Sčítání 21 a muže si ji stáhnout buď z App Store či Google Play," konstatuje pro eXtra.cz tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová s tím, že se Český statistický úřad oproti poslednímu sčítání v roce 2011 ptá na zhruba polovinu údajů. "Už se neptáme na státní občanství, neptáme se na některé otázky související s bydlením. Nejsou zde žádné otázky na majetek či zdravotní stav," říká Voldánová příklady dotazů, které už se ve sčítacím formuláři neobjeví.

Tisková mluvčí Jolana Voldánová tvrdí, že online formulář je jednoduchý, intuitivní, aby ho dokázal vyplnit každý. Formulář lze vyplnit i za jinou blízkou osobu. "Potřebujete znát jen jejich identifikační údaje – číslo občanského průkazu nebo pasu – a samozřejmě potřebujete mít jejich souhlas. Vyplňování je tedy zcela bezpečné, bezkontaktní a za staré rodiče mohou bez tužky a papíru sčítání vyřešit jejich děti." Tisková mluvčí zdůrazňuje, že ve chvíli, kdy se data dostanou do systému, je s nimi pracováno jen jako se statistickými údaji a osobní informace se smažou.

Listinné sčítání

Pakliže se nesečtete online, od 17. dubna k vám dorazí sčítací komisař, kterých bude v terénu celkem deset tisíc. Tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová říká, že ti budou pracovat za mimořádně přísných hygienických pravidel. "Tato služba bude probíhat tak, že komisař přijde, zazvoní a poprosí respondenta, zda by si formulář nepřevzal ve venkovním prostoru. Každý komisař bude mít respirátor a čerstvý negativní test na koronavirus. Prokáže se průkazem a každý si muže ověřit jeho totožnost přes jeho občanský průkaz," říká a dodává, že pokud by někdo nechtěl čekat na komisaře, může si formulář vyzvednout na kontaktním místě, což jsou vybrané pobočky České pošty, nebo přímo na pracovištích krajských správ Českého statistického úřadu. Obálka je předtištěná, nic se na ni nelepí, je to zcela zdarma.

Sečíst se je povinné

"Celé sčítání je zákonná povinnost, která musí být nějakým rozumným způsobem vymahatelná, takže je tam pokuta až do výše 10.000 korun. Řeší to potom obce v přestupkovém řízení," říká mluvčí Voldánová.

Sčítání bude i v době koronaviru

Sčítání proběhne i v době koronaviru, posvětilo to ministerstvo zdravotnictví. "Ve formuláři je otázka na dojížďku do školy či práce a my říkáme lidem, ať nám odpoví tak, jak by to bylo za normálních okolností. Potřebujeme obecné informace, to, že je teď mimořádně hodně lidí na home office, je momentální výjimečný stav, nás zajímají dlouhodobé údaje."

Na dotaz, jestli se výkonní zástupci Sčítání 2021 nesetkávají s kritikou, že sčítání proběhne v době koronaviru, odpovídá tisková mluvčí s klidem. "Snažíme se to vysvětlovat tak, že ten kontakt je naprosto minimální a nehrozí tak žádné riziko. Online fáze je tou nejbezpečnější a nejpohodlnější variantou pro každého. Negativních reakcí je velmi málo a kolegové, kteří zde zažili i minulé sčítání, tvrdí, že těch, co to kategoricky odmítají a tvrdí, že je to zásah do soukromí, není mnoho," říká a dodává, že sčítání lidu je důležitý údaj v mnoha směrech. "V tomto roce navíc probíhá po celé Evropě a nevíme o tom, že by to někdo odkládal, kromě Německa, které k tomu mělo jiné důvody."

Související články

Další články