Podle Mariána Úkropa z Okresní prokuratury v Žilině se obviněný dopustil více trestných činů. „Výroba extrémistických materiálů, rozšiřování extremistických materiálů, podněcování k národní, rasové a etnické nenávisti a za tyto trestné činy byl soudem právoplatně odsouzený. Trest byl uložený v rámci jednání o dohodě o vině a trestu, kde jsem zohlednil dosavadní život obviněného. To znamená, že nebyl doposud soudem odsouzený,“ řekl Úkrop.

Mluvčí Krajského ředitelství Policejního sboru v Žilině Jana Balogová řekla, že měl obviněný mladík 19. srpna 2015 v dopoledních hodinách zveřejnit inzerát, ve kterém sliboval odměnu za postřílení migrantů. K textu inzerátu měl připojit barevnou fotografii účelového zařízení Gabčíkovo a také barevnou fotku skupiny osob, které se plaví na nafukovacím člunu.

Balogová také doplnila, že obviněný mladík měl na svém profilu na sociální síti zveřejnit video, na kterém je zachycený při výrobě extremistického materiálu a vyjadřuje se na adresu migrantů.

„V těchto vyjádřeních veřejně hanobil skupinu osob pro jejich barvu pleti a náboženství. Video veřejně prezentoval, rozšiřoval a volně zpřístupňoval na sociální síti,“ dodala krajská policejní mluvčí. Mladík si příště asi víc rozmyslí, jaký inzerát si podá.