Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Mistr Karel Gott by slavil 81. narozeniny: Jak na něj vzpomíná dcera a slavní kolegové?

Mistr Karel Gott by slavil 81. narozeniny: Jak na něj vzpomíná dcera a slavní kolegové?
Zdroj: archiv Karel Gott
+ Dalších 7 fotografií
Vzpomínka

Ještě před rokem tu byl božský Kája s námi. Teď už se na všechny dívá jen shora. Několikanásobný Český slavík, který zemřel 1. října 2019, neměl vždy lehký život, ale pokud mu něco přišlo do cesty, bojoval s tím až do té doby, dokud nezvítězil.

Mládí

Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Byl to jedináček. Velice rád maloval obrazy, zabýval se tím už od svého mládí. Nyní mají jeho obrazy obrovskou hodnotu. Je vyučen jako elektromontér. Během studia se začínal zajímat o hudbu a zpěv, a proto se rozhodl, že půjde studovat konzervatoř. V roce 1957 dostal angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry. V té době se začal částečně živit jako poloprofesionální zpěvák.

Začátky

První vystoupení měl koncem 50. let 20. století, ale jeho energický až afektovaný přednes ze začátku publikum vůbec nechápalo. Rok 1958 byl pro Karla velmi zlomový. Přihlásil se totiž do soutěže amatérských zpěváků, aby mohl častěji hrát a zpívat v kavárnách. A soutěž vyhrál. Během toho, co zpěvák vystupoval v kavárnách, pracoval ještě ve významném strojírenském československém podniku, odkud musel v roce 1960 kvůli hudbě odejít.Začal být čím dál víc žádanější jako hudebník.

Ocenění

Během své více než 60leté pěvecké kariéry získal nespočet ocenění, hlavně za nejlepšího zpěváka. Obdržel celkem 42 Zlatých slavíků. Speciálního Platinového slavíka se Karel dočkal v roce 2004 a Diamantového v roce 2005. Soutěž TýTý vyhrál celkem 31krát. V roce 2015, kdy obdržel 40. slavíka, stal se mistr absolutním slavíkem ročníku.

Vzpomínky

Teď už můžeme na Karla s božským hlasem jen a jen vzpomínat. Dle slov jeho kolegů byl laskavý, pokorný a skromný. Takových lidí je na světě málo, a proto si ho každý pořád váží. Chybí i jeho dceři Dominice Gottové. "Táta mi moc chybí. Byla bych ráda, kdyby tu byl ještě pár let s námi," řekla. Byl to zkrátka muž se srdcem na správném místě. Vzpomínat bude i jeho žena Ivana Gottová (44), kterou si vzal v Las Vegas a 2 dcerky Charlotte Ella Gottová (14) a Nelly Sofie Gottová (12). "Paní Ivana Gottová na něj bude s velkou láskou vzpomínat. Ostatně jako každý den od jeho odchodu," řekla pro eXtra.cz Aneta Stolzová, manažerka Karla Gotta.

Kolegům Karla Gotta bylo velmi smutno, když se dozvěděli, že Karel zemřel. Hodně to zasáhlo nejen Jiřinu Bohdalovou, ale také Jiřího Krampola."„Netušíte, jak moc mě to mrzí. Tušil jsem to, v podstatě to pro Karla bylo vysvobození. Taky bylo hrozné, jak ho trápili. Všichni, celé okolí, jako by z něj do poslední chvíle ještě chtělo vycucnout poslední zbytky, co šly. Nelíbilo se mi to. Karel byl přesně o rok a tři dny mladší. Známe se od raného mládí. Stýkali jsme se už tehdy hodně často, jako parta se Štaidlovými jsme chodili Zámecké vinárny na šneky, ke Golemovi na šampáňo, jezdili jsme do Strašnic k němu do bytu s holkami… Kdykoli jsme se potkali, byl úžasný. Byl to velkorysý kluk," řekl nám tehdy herec Jiří Krampol.

Nemoc

Koncem října 2015 lékaři Karlu Gottovi diagnostikovali rakovinu mízních uzlin. Zhoubné nádorové onemocnění zjistili při operaci náhlé příhody břišní, které se šestasedmdesátiletý zpěvák podrobil v pražském IKEMu. V té době získal 40. slavíka. Zároveň se Karel Gott stal i absolutním Slavíkem ročníku. Slavíky si ujít Karel ale nenechal, sbíral je i nadále. Bohužel nemoci se u něj střídaly jak na běžícím pásu a v září 2019 Česko obdrželo zprávu, že božský Kája trpí leukémií. Měsíc na to zemřel.

Související články

Další články