Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Mistr Karel Gott by oslavil 81. narozeniny: Takhle šel čas s českou legendou

Mistr Karel Gott by oslavil 81. narozeniny: Takhle šel čas s českou legendou
Zdroj: archiv
+ Dalších 20 fotografií
Karel Gott
Byl několikanásobným Zlatým slavíkem a mnohými byl považován za nejlepšího zpěváka v širokém okolí. Bohužel loni prohrál svůj boj s těžkou leukémii. Dnes byl Karel Gott oslavil 81. narozeniny. Připomeňte si s námi, jak šel s Mistrem Karlem Gottem čas.

14. července 1939 se v Plzni rodičům Karlu Gottovi a Marii narodilo miminko, které dostalo jméno po tatínkovi Karel Tehdy ještě nikdo netušil, že by z maličkého Káji mohla být hvězda, kterou zná téměř celý svět. V mládí bylo Karlovým snem stát se malířem, což se mu zčásti splnilo. Osud s ním měl ale v úmyslu trošku něco jiného. Karel se stal nejoblíbenějším zpěvákem celého Česka a těžko by se u nás hledal někdo, kdo by o Karlovi nikdy neslyšel. Populárním se stal i v mnoha jiných zemích. Velkou oblibu si například získal v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku. Podívejte se, jak šel čas s Karlem Gottem.

Mládí a začátky pěvecké kariéry

V roce 1945 se Karel s rodiči přestěhoval z Plzně do Prahy. V roce 1954 se Karel pokoušel dostat na UMPRUM (uměleckoprůmyslovou školu). U přijímaček ale pohořel, a tak nastoupil do učení v ČKD. Vyučil se roku 1957 a pak tři roky pracoval jako elektrotechnik v ČKD Stalingrad v pražských Vysočanech.

Později se rozhodl vydat jiným směrem. Začal tedy studovat zpěv na konzervatoři. Jako zpěvák na sebe poprvé upozornil v roce 1957. Začal vystupovat jako poloprofesionální zpěvák a nazpíval svou první nahrávku jako dárek pro maminku.

Stále pracoval v ČKD, to se ale dostávalo do konfliktu s jeho večerním vystupováním po kavárnách. Proto se v roce 1960 rozhodl definitivně odejít z ČKD a naplno se začít věnovat zpěvu. V té době měl za sebou již několik úspěchů včetně dobrých umístění v různých pěveckých soutěžích.

Zlom v kariéře

Milníkem kariéry byla nabídka na angažmá do divadla Semafor od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, která přišla v roce 1962. To bylo pro Karla zlomové. Dvojice mu napsala píseň Oči sněhem zaváté, která ihned ovládla první příčku československých hitparád. Následně tato skladba získala Gottovi prvního Zlatého slavíka

Pak už Karlova hvězda jenom stoupala. V roce 1964 zazářil s hitem Trezor. O čtyři roky později byl vydán jeden z nejúspěšnějších hitů Karla Lady Carneval. Píseň byla přeložena do třinácti jazyků.

Příchod dcer a rostoucí popularita

V roce 1973 přivítal Karel Gott na svět svoji první dceru Dominiku Gottovou Matkou Dominiky je Antonie Zacpalová Karel se ovšem nestal otcem na plný úvazek a ve své kariéře nadále pokračoval. V roce 1985 tehdy získal jako první zpěvák prestižní titul národní umělec.

Dva roky po tak velkém úspěchu se Karlovi narodila další dcera. Druhou dceru Lucii mu porodila Iveta Kolářová

Roku 2000 absolvoval Karel Gott koncert v newyorské Carnegie Hall, kam se vrátil i podruhé v roce 2005.

V roce 2006 se mu narodila třetí dcerka. Charlottu Ellu mu porodila Ivana (44), která je o více než 30 let mladší než Karel. 7. ledna 2008 se pak Karel se svou dlouholetou partnerkou Ivanou oženil. Svatba se uskutečnila v Las Vegas. V roce 2008 se pak Karlovi narodila čtvrtá dcera Nelly Sofie

Komplikace

V říjnu 2015 bylo Karlovi diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin. 18. března 2016 pak bylo oznámeno, že Karel nad rakovinou definitivně zvítězil.

V roce 2019 pak přišla další velká rána. V září toho roku se u Karla objevila akutní leukémie. Kvůli vážné nemoci musel zrušit koncerty a začít s nemocí bojovat. Bohužel svůj poslední boj s touto vážnou nemocí prohrál. Do nebe odešel 1. října 2019 krátce před půlnocí.

Tehdy to byla pro celou Českou republiku velká rána. Celou republiku zahalil smutek a slzy. Truchlilo se i v sousedních zemích, kde byl Karel velmi oblíbený. Dodnes je mnoho lidí z jeho smrti zdrcených. Lidé na našeho největšího zpěváka nikdy nezapomenou. Důkazem toho je například jeho pietní místo na Malvazinkách, kam fanoušci stále nosí květiny a svíčky tam nepřetržitě hoří na jeho památku Byl Mistrem svého oboru a my na Božského Káju nikdy nezapomeneme.

Ve fotogalerii si můžete připomenout, jak šel se Zlatým slavíkem čas.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy