Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Místopředseda Topky si založil cukrárnu a píše o etiketě: Vadí mi, že muži neumí správně usadit ženu

Lukáš Otys: Místopředseda Topky si založil cukrárnu a píše o etiketě
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
+ Další fotografie
rozhovor

Lukáš Otys (36) se původně živil jako mediální konzultant. To mu částečně zůstalo, nyní však svůj čas věnuje francouzské cukrárně, kterou spolu s partnery založil v centru Prahy. Zároveň napsal knihu o etiketě a jako místopředseda Top 09 kandiduje do Sněmovny v Karlovarském kraji.

„Já jsem měl obecně lásku k jídlu a ke sladkému, dobrému pití a kolega mě představil cukrárnu, kde jsem ochutnával čokoládový dort, a to byl takový chuťový zážitek, že mě to přesvědčilo, že mít vlastní cukrárnu je super, a díky tomu emocionálnímu prožitku jsme se dohodli, že vstoupíme majetkově do té cukrárny, přesunuli jsme ji, rozšířili. Navazujeme na řemeslnou výrobu, ruční výrobu cukrářských výrobků,“ vypráví Lukáš Otys, jak se stalo, že se z mediálního konzultanta přesunul do úplně jiného oboru.

Dort, na který chodil i Masaryk

Jeho francouzská cukrárna Saint Tropez se od klasických českých cukráren liší produkty. Má ze čtyř pětin francouzské receptury. Část je však původních českých. Některé recepty jsou staré až 80 let a jsou původně dědečka pana spolumajitele, který měl cukrárnu ve Vysokém Mýtě. Do ní na slavný Masarykův pohár, chodil sám první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a nechal si ho dovážet do svého úřadu. Kromě cukrovinek v podniku i pečou vlastní pečivo. „Bereme biomouku, vejce od biofarem a některé suroviny dovážíme z Francie, třeba kandované ovoce,“ odpovídá Otys na původ použitých surovin.

„Muž by měl umět usadit ženu“

Kromě cukrárny se Otys věnuje také etiketě a specificky té mužské. Před dvěma lety vydal knihu Kuchařka stylu moderního muže, která má být příručkou pro gentlemany 21. století. „Původně to vzniklo legračně, já rád mudruju a vztekám se, když se mi něco nelíbí, a kamarádi do mě rýpali, abych to sepsal. Mně například vadí, když jdu do restaurace a muž neumí usadit ženu. Z etikety vychází, že žena by měla mít krytá záda a sedět do prostoru. Většinou je to opačně,“ vypráví Otys.

K zájmu o etiketu ho podle svých slov přivedl jeho třídní učitel, když mu bylo 12 let, který tehdy žákům vyprávěl celou hodinu právě o etiketě. „Vychází z úcty a respektu k ženám nebo starším, což mi ve společnosti poslední dobou chybí. Aby se dva stolovníci chovali jak na recepci s královnou Alžbětou už není potřeba, ale základy by měl mít každý,“ říká Otys na výtku, zdali nejsou některé části etikety dnes už anarchonismem. „Například chůze do schodů nahoru má žena jít první, dolů druhá. To se také neděje a přijde mi to škoda, protože v podpatkách může zaškobrtnout, ublížit si a muž by měl ženě zajistit bezpečí,“ uvádí Otys další příklad chování, které mu dnes vadí. Etiketa podle Otyse není v rozporu s rovnoprávností žen. Getlemanství podle jeho slov nemá být o tom, že si muž ženu kupuje, ale hýčká.

Vybydleným domům chce vrátit život

Otys je zároveň místopředsedou Top 09 a v současných volbách kandiduje jako dvojka na kandidátce SPOLU v Karlovarském kraji. „Mám tři témata, a to podporu podnikání, debyrokratizaci a zlepšení podnikatelského prostředí a velké téma vybydlené domy. Nejenom v našem kraji, ale ve více krajích v bývalých Sudetech je mnoho ruin. Jsou to bývalé továrny nebo bytové domy, které kdysi někdo koupil, nestará se o to a chátrají. A to jsou prostory, které se dají přetvořit pro bydlení, a to je hlavní téma, kterému se věnuji i na celostátní úrovni, podpora bydlení nejen pro samoživitelky. Ale i aby nerostly tak moc ceny a aby si mohla většina lidí dovolit vlastní bydlení,“ vyjmenovává podnikatel, co by rád v politice změnil.

Problém Karlovarského kraje je zároveň vylidňování regionu a především odchod mladých lidí. To by Otys řešil více způsoby. „Vysoká škola je tu potřeba, ale ruku v ruce s tím musíme přivést investory, kteří nebudou chtít tu nejlevnější práci, která v Karlovarském kraji je. Napadají mě různé nové startapové nebo inovativní firmy. Vím, že se jedná o tom, že by u nás byla společnost, která vytváří počítačové hry, a to jsou dobře placené pozice,“ uvádí uchazeč o poslanecké křeslo, jak by si s neutěšenou situací kraje poradil.

Problém je podle Otyse třeba řešit komplexně: „Důvod, proč mladí lidé odcházejí, je, že zde nemůžou studovat, pracovat, pořádně bydlet a bavit se, takže jde o čtyři body, které se musí řešit souběžně. Nejde řešit jen jeden a třeba až za pět let, protože to nefunguje. Infrastruktura dálnice sice stále chybí, ale není to ten zásadní problém, který by vyřešil odliv lidí, spíše je problém to, že jde o jeden z nejchudších regionů v ČR,“ dodává.


Související články

Další články