Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Miss Moskva Hamáček je pro srandu králíkům: Jeho vysvětlení necesty lidi rozesmálo

Jan Hamáček.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Politika

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu oznámil, že svou plánovanou cestu do Moskvy neuskuteční počátkem příštího týdne kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády. Uvedl, že se na tom v pátek dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády v pátek řekl, že Hamáčkovi cestu do Moskvy v současné době nedoporučil. Když o tom Jan Hamáček informoval na Twitteru, posměšky na sebe nenechaly dlouho čekat.

"K mé plánované cestě do Moskvy - včera jsme se s panem premiérem dohodli, že je nutná má účast na pondělním jednání vlády," uvedl v sobotu na Twitteru Hamáček (42), který je v současnosti ministrem vnitra i zahraničí.

Pravdivost Hamáčkova zdůvodnění následně v odpovědi zpochybnil kromě jiných předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka (40). "A teď tu o Červené Karkulce," smál se.
"Premiér Janu Hamáčkovi nezatrhl cestu do Moskvy z přesvědčení, normálně by mu klidně schválil letadlo vyzdobené ruskými vlajkami," vyjádřila se šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (36). "Jde pouze o to, že v marketingovém týmu ANO bylo teploměrem naměřeno, že tahle cesta se u občanů nesetkává s pochopením. Politika PR azimutu," uvedla.
Potichu nezůstal ani senátor Václav Láska (46). "Vždycky jsem si myslel, že politikem na nějž byl v závěru jeho kariéry nesmutnější pohled, byl Jiří Paroubek (68). Ale Vy jste ho trumfnul," napsal.

Kritika a vtipy ovšem na Hamáčkovu hlavu nepadaly jen ze strany politiků. Režisér Jan Hřebejk (53) například na status reagoval hláškou: "Do letadla nastoupí Čech, Rus a Američan a letuška se ptá: Už zase vy tři?!"

V Moskvě chtěl Hamáček jednat o případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Premiér Andrej Babiš (66) dal v minulých dnech opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí. Hamáčkovi doporučil, aby do Moskvy nejel, protože na to není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl Babiš ve čtvrtek v rozhovoru pro Blesk. Podle něj může Česká republika téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny proti covidu, čeká ale na její unijní schválení.

Internet se baví

"Já jsem se kdysi takhle domluvil s mámou, že nepůjdu večer do klubu, protože je nutná moje účast na úklidu bytu...," utahuje si z nešťastného Hamáčka Petr.

Se svou troškou do mlýna přispěchal i Jindřich Šídlo (48), který se následně dočkal mnoha veselých reakcí. "Například já s hrůzou zjistila, že nikam nemůžu, protože musím v pondělí zapnout myčku," chápe Hamáčka uživatelka Maura.

Kritika od opozice

Hamáčkovu cestu kritizovala i opozice. Připomínala mimo jiné to, že mezi příznivce očkování Sputnikem V patří prezident Miloš Zeman (76), který tento týden uspěl s požadavkem na odvolání Petříčka z funkce ministra zahraničí. Hamáčka Zeman vedením resortu dočasně pověřil, příští týden ve středu ministrem jmenuje Jakuba Kulhánka (36, ČSSD).

Vedle jednání české vlády je na pondělí ohlášena také videokonference ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Zabývat by se měli mimo jiné napjatou situací na Ukrajině, u jejíchž východních hranic se v poslední době soustřeďují ruská vojska. Kyjev v této souvislosti varoval před rizikem ruské ozbrojené agrese, Moskva tvrdí, že jen chrání svou bezpečnost. České ministerstvo zahraničí ještě pod vedením Hamáčkova předchůdce Tomáše Petříčka (39, ČSSD) vyjádřilo podporu Ukrajině, její svrchovanosti a územní celistvosti.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy