Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Miroslav Zikmund se dožil úctyhodných 102 let: Takhle vypadá jeho vila ve Zlíně

Miroslav Zikmund: Takhle vypadá jeho vila ve Zlíně
Zdroj: se souhlasem Onomono Photography/Foto: Pavla Navrátilová a Petr Willert, profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
bydlení ve Zlíně

Ve čtvrtek obletěla Česko smutná zpráva, zemřel slavný spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund (†102). Pro web Radiožurnál to potvrdila jeho rodina. Byl známý díky svým cestám po světě s přítelem Jiřím Hanzelkou. V roce 2014 byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

V úctyhodných 102 letech ve středu večer zemřel český spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. Nejvíce ho proslavily cesty kolem světa, které absolvoval se svým spolužákem z vysoké školy Jiřím Hanzelkou. Jako první autem zdolali Núbijskou poušť a projeli více než sto zemí. V roce 1947 se společně s Hanzelkou vydali do Afriky s tatraplanem. Ten je nyní vystaven v Národním technickém muzeu v Praze.

Z Prahy dojeli do marocké Casablanky a nakonec až do Etiopie. Jako první na světě překlenuli Núbijskou poušť. Z jejich rozsáhlých cest odvysílal Československý rozhlas přes 700 tisíc reportáží. V průběhu let procestovali plno zemí a míst. Podívali se do Himálaje, Argentiny, Tádžikistánu, Japonska, Nového Zélandu, USA nebo na Maledivy.

Dvojici byla v roce 1993 udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische. Roku 1999 převzali z rukou českého prezidenta Václava Havla (†2011) medaili Za zásluhy II. stupně. Od nynějšího prezidenta Miloše Zemana byl Zikmundovi udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Osobní život

V roce 1953 se oženil s operní pěvkyní a sólistkou Národního divadla Evou Maškovou, s níž se v průběhu sedmdesátých let rozvedl a která zemřela v roce 2020. Společně měli syna Miroslava. Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. „V posledních dnech byl vzhledem ke svému věku hospitalizovaný v Praze. Poslední rozloučení však bude ve Zlíně. Bude soukromé, jak si přál,“ řekla ČTK Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky.

Redakce eXtra.cz kontaktovala společnost Onomono Photography, která nafotila Zikmundovu vilu, kterou nyní spravuje Nadační fond Zikmundova vila. V galerii se můžete podívat, jak vypadá místo, kde legendární cestovatel žil.


Související články

Další články