Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Miroslav Kalousek zařízl Dominika Feriho: Něco na těch pomluvách bude, řekl eXtra.cz

Miroslav Kalousek a Dominik Feri
Zdroj: Profimedia.cz/koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
EXKLUZIVNĚ

Bývalá výrazná postava TOP 09 Miroslav Kalousek (60), který před pár měsíci složil poslanecký mandát a oznámil, že nebude kandidovat ani v podzimních volbách, po propuknutí kauzy Dominika Feriho (24) ocenil, že mladý exkolega přijal zodpovědnost a postavil se k problémům čelem. Redakci eXtra.cz nyní ale překvapivě řekl, že si nemyslí, že by se „Choco_afro“ někdy úplně očistil.

„Dominik Feri je politikem TOP 09, tedy politické strany s jasně ukotvenými zásadami. Žádné ‚kňučení‘ o okopávání kotníků či (řeči) o špinavé kampani. Jasné a nevyhýbavé přijetí odpovědnosti. Děkuji za tento postoj a přeji hodně štěstí,“ napsal exposlanec Miroslav Kalousek na svůj Twitter v den, kdy vyšel článek, že se Feri měl dopustit vážného sexuálního obtěžování.

Více o skandálu ZDE

Kauza Dominika Feriho

Skandál ohledně Dominika Feriho a údajného zneužívání žen odpálil 17. května pouhý anonymní příspěvek na Twitteru. Od té doby se kauze intenzivně věnují novináři Apolena Rychlíková (A2larm) a Jakub Zelenka (Deník N), kteří také přišli s prvními svědectvími napadených obětí.

Jejich domovské redakce pak zveřejnily svědectví několika žen, některé z nich tvrdí, že je Feri nutil k sexu, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat fotografie, na kterých jsou nahé, či je údajně veřejně dehonestoval. Feri v návaznosti na to složil poslanecký mandát a vystoupil i ze strany TOP 09. Odůvodnil to tím, že nechce, aby podle něj lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly jeho nejbližší okolí a kolegy. Bránit se proti nim bude soudní cestou.

Dominik Feri (24) měl podle novinářů, kteří kauzu dostali do médií, sexuálně obtěžovat mnohem víc žen, než se na první pohled zdálo. Jak žurnalisté potvrdili pro eXtra.cz, hlásí se jim další oběti, které měly být zneužité bývalým politikem. Výpovědi jsou zdokumentované a prý podpořené dalšími důkazy, jako například screenshoty konverzací s Ferim.

Chování, ze kterého ženy Feriho obviňují, se údajně odehrálo v době jeho studií na Právnické fakultě UK. Studoval tam mezi lety 2015 a 2020. Vedení fakulty považuje obvinění ze sexuálního obtěžování za velmi vážná. Jednání, které je mu připisováno, označilo za neakceptovatelné.

Redaktor serveru eXtra.cz se nyní s odstupem času bývalého ministra financí zeptal, zda si myslí, že by mohl být Dominik Feri někdy úplně očištěný. Ten na dálku pomyslně zavrtěl hlavou.

Miroslav Kalousek: Úplná pomluva to nebude

„V případě Dominika Feriho si nemyslím, že by šlo o stoprocentně vykonstruovanou pomluvu. Domnívám se, že na tom asi nějaký kus pravdy bude,“ uvedl pro náš web Miroslav Kalousek.

„Ale nevím, jak velký kus pravdy to může být. Soudit ho nicméně nechci. V každém případě je to politicky uzavřeno a bylo to uzavřeno předpisově. Politik Dominik Feri přestal být poslancem v řádu hodin a v řádu dnů přestal být i členem TOP 09,“ připomíná.

„Nyní je řadovým občanem bez výsad a imunity. Má právo na presumpci neviny a na nezávislý, nestranný proces. Tak jako všichni ostatní. Z pozice politického komentátora už k tomu nemám co říci, dál je to věcí správního nebo trestního řízení,“ upřesnil svůj názor.

Očistit se nedá

Otázkou pro něj zůstává, jestli se v české politice vůbec dá kompletně očistit.

„Moc dobře nevím, co to znamená být očištěn. Mohu vám vyjmenovat pět, šest pomluv, které se mi podařilo stoprocentně vyvrátit, stejně se ale pořád dokola opakují. Při současné kultuře českého mediálního prostoru není možné se očistit. I když prokážete, že je něco sprostá pomluva, vždy se najde někdo, kdo ji zopakuje. Nebo si ji namaluje na volební autobus. Pak už vám nezbývá nic jiného než jen věřit, že je dostatek příčetných lidí, kteří té pomluvě nevěří,“ dodal pro eXtra.cz jeden z nejvýraznějších politiků polistopadové éry.

Co si Miroslav Kalousek myslí o expolicistovi Robertu Šlachtovi nebo o vášnivém „cestovateli do Moskvy“ Janu Hamáčkovi? Jaká i na něj ostrá slova použil směrem k svému nepříteli číslo 1 Andreji Babišovi? A proč napůl uznává senátní názor, že prezident není schopný zastávat svůj úřad? Již brzy na eXtra.cz!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy