Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Miroslav Donutil slaví 70: Syn Martin kráčí v jeho stopách, Tomáš šel vlastní cestou

Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
narozeniny
Klenot českého filmu, divadla a zábavy Miroslav Donutil slaví 70. Jeho role jsou kultovní a některé hlášky zlidověly. Miroslav Donutil v Národním divadle odehrál 600 repríz hry Sluha dvou pánů a v roli Truffaldina pobavil i Jiřího Suchého. Se synem Martinem hraje v představení Amadeus.

Miroslav Donutil slaví sedmdesátiny, známý herec patří k pokladům českého filmu, divadla a zábavy.

Začátky Miroslava Donutila

Narodil se 7. února 1951 v Třebíči, v roce 2016 mu byla udělena Cena města Třebíče a v místním divadle Pasáž mu byla slavnostně odhalena bronzová busta. Jeho rodiče byli ochotníci, takže měl k divadlu od dětství blízko.Od 18 let trpí epilepsií. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně a v letech 1973–1990 působil ve slavném Divadle Husa na provázku. Během působení v Brně se oženil s manželkou Zuzanou, s níž má dva syny, Tomáše (37) a Martina (26). Tomáš pracuje jako informatik, mladší syn je rovněž hercem.

Manželka známého herce provozuje již několik let kavárnu a restauraci Platýz na Národní třídě v Praze. V roce 1978 se Donutil poprvé výrazně prosazuje coby filmový herec ve slavném filmovém zpracování románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Ve filmu Balada pro banditu ztvárnil hlavní roli. V ženské hlavní roli Eržiky zde vystupuje Iva Bittová.

Fenomén v Národním divadle

Od roku 1990 se stává členem souboru Činohry Národního divadla a působí zde v angažmá až do roku 2013. Zde ztvárnil desítky významných divadelních rolí, z nichž nejznámější a naprosto kultovní byla role Truffaldina ve hře Sluha dvou pánů. Toto představení mělo zhruba 600 repríz. Poslední představení, na které se kupovaly lístky i na stání se hrálo 27. 12. 2016. Jiří Suchý jej nazval klaunem z Boží milosti a prohlásil, že Donutilův Truffaldino v Goldoniho Sluhovi dvou pánů způsobil, že se v Národním divadle i se vším publikem opravdu nekontrolovaně chechtal, což se mu stává opravdu zřídka. Z Národního divadla odešel kvůli únavě, stereotypu a také kvůli politickému vekslovaní s tehdy nově zvoleným ředitelem divadla.

Syn Martin se na společné hraní poctivě připravoval

Následoval návrat do Divadla Husa na provázku, kde zazářil společně s mladším synem Martinem Donutilem ve hře Amadeus. V roli Amadea tedy syn Martin a v roli Salieriho Miroslav Donutil. Čerstvý sedmdesátník je rád, že si zahrál se synem, na kterého je velmi pyšný. Miroslav Donutil ztvárnil desítky nezapomenutelných filmových rolí. Kultovní jsou například filmy Tankový prapor, Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Černí baroni, Postřižiny, Pelíšky či Román pro muže. Miroslav je držitelem Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Pasti, pasti, pastičky z roku 1998.

Úspěšný moderátor a zpěvák

Herec a moderátor je také geniálním vypravěčem. Jeho historky o kolegovi Frantovi Kocourkovi či Věře Chytilové jsou legendární. Donutil pro českou televizi natočil několik zábavných pořadů a talkshow, kde předvádí své mistrovství ve vyprávění, např. Na kus řeči, nebo 55 minut s Miroslavem Donutilem. Jeho velkým koníčkem je zpěv, což dokazuje fakt, že písně do filmu a divadelní hry Balada pro banditu krásně nazpíval právě on (Zabili, zabili či Ani tak nehoří) a také skutečnost, že natočil několik hudebních desek např. Písničky, které mám rád či Ten báječnej mužskej svět.

Dabing a libozvučný hlas

Oslavenec Donutil se věnuje také dabingu, v posledních letech namlouvá pořad Na cestě společně s Jiřím Bartoškou a mezi jeho nezapomenutelně nadabované filmy patří třeba Osobní strážce, Tanec s vlky atd., kdy namlouval Kevina Costnera. Kromě Costnera zapůjčil svůj charismatický hlas také dalšímu velikánovi stříbrného plátna, kterým je Gérard Depardieu. Miroslav Donutil je velký profesionál, který je vždy bezchybně připraven a podle kolegů z oboru je schopný svoji sebedelší repliku zvládnou špičkově hned na první pokus.

Související články

Další články