Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Miroslav Bárta, Petr Horký a film Dobrá zpráva o konci světa: Dokončují ho při pandemii

S egyptologem Miroslavem Bártou má syna Alberta.
Zdroj: profimedia
dokument
Egyptolog Miroslav Bárta a dokumentarista Petr Horký v současné době dokončují snímek Civilizace s podtitulem Dobrá zpráva o konci světa, který točili pět let v různých zemích. Shodou okolností bude film v kinech v době, kdy svět čelí koronavirové pandemii. Dokument měl být původně uveden až na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech a do kin se měl dostat v září. S touto informací přišel web Info.cz

Egyptolog a archeolog Miroslav Bárta společně s Petrem Horkým pracovali na dokumentu s názvem Civilizace. V podtitulu Dobrá zpráva o konci světa se objeví osobnosti jako zooložka Jane Goodall, mořeplavec Thor Heyerdahl či další egyptolog Zahi Hawass. Zvláštní náhodou je to, že se dokončuje právě v době, kdy svět soupeří s novým typem koronaviru

Budoucnost tvoříme my

Dokument byl natáčen po dobu pěti let ve třiceti zemích a nese zásadní otázku: Jak daleko od své zásadní transformace je současná globální civilizace? "Budoucnost nikdy netvořili mrtví či nenarození lidé. Budoucnost naší civilizace tvoříme my a nečeká nás nic, co bychom sami neodstartovali," zní motto celého snímku.

Celý snímek měl být uveden až na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a do kin se měl dostat až na podzim. Shodou okolností bude vydán v době, kdy se svět pere s virem COVID-19

Dokončení traileru v době pandemie

"Všechny lidské kultury a civilizace postupně rostly, dosáhly svého maxima a pak vymizely. Ukazuje se, že vždy ten rys, který danou společnost dovedl na vrchol, ji následně stáhl do propadliště dějin," popsal stručně profesor Bárta poznání plynoucí ze studií. Jeho myšlenky teď pomůže rozšířit filmař Petr Horký, a to po celém světě.

"Film o zhroucení lidských civilizací nám vzniká pod rukama. Je neuvěřitelné, že zrovna ve dnech, kdy dokončujeme trailer, nastane celosvětová epidemie koronaviru. Ještě před měsícem by mnozí nevěřili, že je to možné. Toto je film, který nemá plašit, není to další apokalyptická výhrůžka. Je to připomenutí, co se už stalo a co se děje teď," napsal Horký na YouTube k traileru.

Mořeplavec Thor a zooložka Jane

Bártovo vidění vývoje světa se shoduje i s dalšími světovými velikány. "Spousty skvělých civilizací tu byly před námi. Ale ani jedna z nich nevyřešila problém trvalého přežití," uvedl ve snímku Thor Heyerdahl. Zooložka Jane Goodall například podotkla, že už před čtyřmi lety hlavní britský hygienik prohlásil, že doba antibiotik končí. "Je pozdě, ale snad není příliš pozdě," doplnila Jane.

Egyptolog Zahi Hawass se vyjadřuje o schopnostech civilizace. "Proč už nechceme postavit sochy Moai, proč nemáme zájem stavět pyramidy? Nejde o to, že bychom to nedokázali. Podstatné je, že už nemáme důvod," říká ve snímku Hawass. Film se snaží civilizaci dotlačit k tomu, aby se k současným problémům stavěla jako k výzvě.

Člověk doteď neprohrál

Bárta pro Info.cz v rozhovoru na lidstvo nezanevřel a věří, že se vše zlepší. "Za 12 tisíc let se nikdy nestalo, aby člověk na celé čáře prohrál. Problémy dokázal vždy vyřešit a v tom spočívá jedno z mnoha poučení historie a archeologie. Byl bych rád, kdyby bylo jasné, že věřím, že to dokážeme znovu," vysvětlil svou myšlenku profesor.

Bárta společně s historikem Martinem Kovářem už v minulosti pracoval na několika knihách o kolapsu a regeneraci komplexních společností, například díla Kolaps a regenerace s podtitulem Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností. Kovář se na snímku podílí jako odborný a mediální poradce.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy