Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Ministr zdravotnictví Jan Blatný: Mlží kolem podpisu petice proti Babišovi a plete si číslo R

Zdroj: archiv Jan Blatný
podpis petice
Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal petici vyzývající předsedu vlády k odstoupení. Blatný prohlásil, že je možné, že se jeho jménem podepsal někdo jiný. Deník N ale upozornil na to, že Blatného podpis je potvrzený jeho pracovním e-mailem. V pátek potom vypočítával ve Sněmovně reprodukční číslo, tato prostá matematika mu ale moc nešla. Ve výsledku se sekl o milion nakažených...

Podepsaná petice

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný zpochybnil, že se před časem připojil k petici vyzývající premiéra Andreje Babiše k odstoupení. Je podle něj možné, že se jeho jménem podepsal někdo jiný. Poukázal v té souvislosti na falešný twitterový účet, který mu někdo vytvořil.

Nicméně Deník N upozornil na to, že Blatného podpis je potvrzený jeho pracovním e-mailem. Ministr tento e-mail používá také v odborných spolcích či společnostech i v oficiálních smlouvách. Vyjádření Blatného se portálu nepodařilo získat.

Petici organizoval spolek Milion chvilek. „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB,“ píše se v ní mimo jiné. Podle Deníku N musí každý, kdo výzvu podepíše, vyplnit svůj e-mail, na který mu přijde výzva, a tu musí potvrdit, jinak se jeho jméno v seznamu podepsaných neobjeví.

Babiš uvedl Blatného do úřadu ve čtvrtek. V čele ministerstva zdravotnictví nahradil Romana Prymulu. Epidemiolog Prymula musel z vedení ministerstva odejít poté, co byly minulý týden zveřejněny fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která měla být zavřená, a usedá do auta bez roušky.

Reakce Babiše

Premiér Andrej Babiš považuje za důležité zvládnout současnou zdravotnickou krizi bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory. Na dotaz ČTK tak reagoval na informace některých médií, že nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal petici vyzývající předsedu vlády k odstoupení.

„Pana Blatného vnímám jako odborníka ve zdravotnictví. Do vlády se snažím vybírat vždy odborníky a nevybírám je podle sympatií vůči mně. Teď je důležité, abychom společně zvládli tuhle zdravotnickou krizi, která trápí celou Evropu. A to bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory. Na politikaření v této době skutečně není čas,“ napsal v SMS zprávě ČTK Babiš.

Začátek snižování

V současné době podle Blatného vidíme začátek snižování šíření epidemie covidu-19. Zatím ale podle něj není vyhráno. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale debata o uvolňování přijatých opatření zatím není na místě. Pokud neubude i hospitalizací, jednalo by se podle něj spíš o zpřísnění. O modelech chce ministr jednat i s dalšími autory predikcí.

„To, co se teď děje, je pravděpodobně začátek snižování. Když bude tento začátek pokračovat, budeme mít vyhráno. Zatím vyhráno nemáme,“ řekl k tomu nový ministr zdravotnictví. Kapacita nemocnic bude podle něj dostatečná. Odkládání péče, které její navýšení umožnilo, by ale podle jeho slov nemělo trvat moc dlouho.

Ministr se spletl o milion nakažených

„Jestliže budeme mít 1000 nakažených a reprodukční číslo 1,5, potom se zvýší počet (nakažených) na 1500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o 100 tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme,” prohlásil Blatný ve sněmovně. A to je problém. Protože daný výpočet je chybný. Jestliže Blatný mluví o tisícovce nakažených a reprodukčním čísle 1,5, počet nemocných se musí vynásobit číslem 1,5. Nakažených by tak přibylo 1500, nikoliv 500. Při milionu nakažených by pak došlo o nárůst o 1,1 milionu li­dí.

Související články

Další články