Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Ministr zdravotnictví Arenberger má problém? Údajně nepřiznal miliony z klinických studií

Ministr zdravotnictví Arenberger má problém? Údajně nepřiznal miliony z klinických studií
Zdroj: Profimedia
PENÍZE

Ve dnech, kdy je Česko na nohou kvůli vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), který se dostal do střetu s webem Seznam Zprávy, přichází právě ony Seznam Zprávy s dalším překvapivým zjištěním. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) měl dle jejich zdrojů inkasovat miliony za klinické studie nových léků, které nevykázal ve svých majetkových přiznáních.

„Petr Arenberger inkasoval podle zdrojů TV Seznam miliony korun za klinické studie nových léků, které nevykázal ve svých majetkových přiznáních,“ uvedl ve středu večer v článku server Seznam Zprávy. Petr Arenberger provozuje kožní ordinaci v centru Prahy, tvrdí však, že žádný problém nenastal.

„Klinická hodnocení jsem řešil v rámci vědecké činnosti a to v souladu se živnostenským oprávněním,“ zareagoval pro Seznam šéf zdravotnictví Arenberger, jenž je ředitelem FN Královské Vinohrady. Seznam Zprávy totiž v článku, který se jmenuje „Skrytý byznys ministra zdravotnictví: desítky milionů za ′kosmetické služby′, informovaly, že v posledních sedmi daňových přiznáních Arenberger uvádí jen živnost v oboru kosmetické služby.

Autoři reportáže mu tak oponují: „V rozporu se zákonem o střetu zájmů ale nepřiznává příjmy za klinické studie, které podle zdrojů televize Seznam dosahují desítek milionů korun.“ Arenberger měl jako ředitel vinohradské nemocnice – veřejný funkcionář – povinnost ohlásit své příjmy, a to i ty z podnikatelské činnosti, popisuje reportáž.

„Lékař nemůže klinické hodnocení léčivých přípravků ′poskytovat′ jako kosmetické služby, neboť se jedná o léčbu, prevenci či diagnostiku, tedy o zdravotní služby. Zároveň pak živnostenský zákon přímo stanovuje, že činnost lékařů při poskytování zdravotních služeb není živností,“ řekla Seznamu mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy