Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Ministr zahraničí Kulhánek: Co se děje okolo vicepremiéra je bizarní! Hamáčkovi věřím

Jakub Kulhánek, ministr zahraničí.
Zdroj: Profimedia
ZPOVĚĎ

Šestatřicetiletý Jakub Kulhánek (ČSSD) usedl do křesla ministra zahraničí teprve nedávno, ale hned od začátku musí jet na plný plyn, protože po nástupu do funkce se musel začít vypořádávat s kauzou Vrbětice, o které se mimo jiné rozpovídal v rozhovoru pro Blesk. Zmínil, jak to bude s ruskými diplomaty v Praze, promluvil o Hamáčkově kontroverzi se Sputniky a přiblížil, jak nahlíží na letní dovolené v době koronaviru.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek v rozhovoru pro Blesk prozradil, jak je to v současnosti s ruskými diplomaty v Praze, kteří mají být vyhoštěni. Ruská ambasáda má čas do konce května, tady nejde o nějaké sledování, kolik diplomatů odjelo, nebo ne. Prostě do konce května bude počet pracovníků na ruské ambasádě odpovídat počtu na naší ambasádě v Moskvě, řekl Kulhánek a doplnil, že nemá obavu z toho, že by se agenti ruských tajných služeb vrátili do České republiky na jiných funkcích – místo ambasády by působili na konzulátech. Ty počty na konzulátech stanoveny jsou, my jsme je nesnižovali, stejně jako ruská strana. Těch 18 zpravodajců s diplomatickým krytím, které jsme vyhostili, tak se nesmí vrátit. To je podle článku 9 vídeňské úmluvy. I v Brně a Karlových Varech jsou ty počty stanoveny a my jsme v situaci, kdy jsme stanovili striktní paritu počtu diplomatů na ambasádách v Praze a Moskvě.

Hamáčkovi věřím

Kulhánek promluvil i o kontroverzi okolo vicepremiéra Jana Hamáčka, který měl letět do Moskvy, aby vyměnil milion vakcín Sputnik V. za mlčení v kauze Vrbětice. „Na schůzce, kde by se mělo obchodovat s našimi bezpečnostními zájmy, já bych nebyl. A nechápu, co by mělo být obsahem toho handlu, když se vědělo, že část informací už mají novináři. Na schůzkách, kde jsem byl, tak byla vypjatá atmosféra, kde se řešilo skandální odhalení role ruských tajných služeb v kauze Vrbětic a reakce České republiky,“ popsal a doplnil, že to, co se dějě okolo ministra vnitra Hamáčka, mu přijde bizarní. Vicepremiérovi Hamáčkovi věří.

V létě na dovolenou

Šéf zahraničí odpovídal i na otázku, jestli se v létě podíváme na dovolenou do zahraničí. „Doufám, že ano, dělám pro to maximum. Tady je ve mně trochu ten vnitrák a říkám, buďme opatrní, o zdraví jde až v první řadě. Mně někteří lidé osočují včetně mé partnerky, že jsem workoholik a na dovolenou pořádně nejezdím, ale i já bych si na pár dní někam zajel. Vím, že je to strašně frustrující, když je ten vir tady rok a půl s námi. Znamená to spoustu omezení včetně toho cestování. Myslím, že lidé si zaslouží trochu se nadechnout,“ sdělil a doplnil, že ohledně cestování po Evropě se vkládají velké naděje do covidpasu, který by měl platit od 1. července. „A to v tom smyslu, že buď v papírové, nebo digitální podobě budete mít potvrzení o očkování, testu nebo prodělání covidu,“ dodal Jakub Kulhánek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy