Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ministr Vojtěch ke koronaviru: Rozvolnění se netýká celé republiky. V Praze do metra jen s rouškou

Ministr Vojtěch ke koronaviru: Rozvolnění se netýká celé republiky. V Praze do metra jen s rouškou
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Koronavirus
Uvolnění opatření proti koronaviru od 1. července se netýká celé republiky. V Moravskoslezském kraji se naopak nařízení ministerstva zdravotnictví zpřísní. Některá omezení zůstávají například i v Praze. V pondělí ráno o tom informoval na tiskové konferenci ministr Adam Vojtěch (za ANO) spolu se šéfkou hygieny Jarmilou Rážovou.

V nejvíce postižených lokalitách se od úterka zpřísní opatření proti koronaviru. „S ohledem na vývoj epidemiologické situace v lokálních ohniscích, jako je Karvinsko a Frýdecko-Místecko, kde se nemoc komunitně šíří, musíme přijmout některá zpřísňující opatření,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Důvodem je vysoký počet nakažených v daných oblastech. Nejvíce postižené je právě Karvinsko a OKD.

Omezení se týká například kadeřníků a holičů, kteří budou muset nosit roušky i nadále. Ty zůstanou povinné i v MHD, budovách a na hromadných akcích. Přestože jinde v České republice budou moct hospody zůstat otevřené i po 23. hodině, v Moravskoslezském kraji zatím zpřísněné opatření zůstane. Zakázané budou i návštěvy nemocnic a omezí se hromadné akce nad sto lidí.

Za zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji mohou především dvě ohniska na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Jenom za uplynulý víkend se v oblasti otestovalo přes 2000 lidí. Za neděli se potvrdil koronavirus u 305 lidí, což je nejvíc od 3. dubna. Vojtěch ale veřejnost uklidňoval, že většina nakažených pochází právě z těchto dvou ohnisek, zejména pak z podniku OKD. "Naštěstí nedochází k nekontrolovatelnému plošnému šíření a v lokálních ohniscích se nám daří nákazu monitorovat," řekl Vojtěch.

Jedním z ohnisek i nadále zůstává Praha. V té zůstanou i po uvolnění některá opatření. Roušky se sice nebudou muset nosit v tramvajích, vlacích a autobusech, v metru ale zůstanou. Stejně tomu tak bude i v obchodech, budovách a na akcích s účastí nad sto osob v uzavřených prostorách.

Šéfka hygieny Jarmila Rážová zároveň upozornila občany, aby dodržovali všechna nařízená opatření a zůstali i nadále opatrní. "Ráda bych apelovala na to, abychom se všichni chovali zodpovědně. Virus tu s námi pořád je. Většina případů je naštěstí bezpříznakových, což je dobré, že se nezatíží nemocniční systém," uvedla Rážová. Aktuálně je hospitalizováno kolem 120 lidí. "Bezpříznakovost je ale také velkým rizikem z hlediska možností šíření nemoci dále," dodala vedoucí hygienička.

Proto jak Vojtěch, tak Rážová varovali, aby lidé nepodceňovali příznaky. V případě jejich výskytu mají lidé zůstat doma. "Podceňování příznaků a chození na hromadné akce je velký risk, obzvlášť pokud se na večírku sejdou lidé z celé republiky, a že už se to nejednou stalo," varovala Rážová.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy