Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ministr školství Robert Plaga představil pravidla pro přijímačky a maturity

Ministr školství Robert Plaga představil pravidla pro přijímačky a maturity
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
školství
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil termíny přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Zkouška dospělosti letos nebude obsahovat písemnou část z češtiny a cizího jazyka. Žáci a studenti mohou na dobrovolné konzultace od 11. května, zkoušky je čekají na začátku června.

“Školám rozešleme i hygienický standard pro konání maturitní zkoušky a jednotné přijímací zkoušky,” ubezpečil ministr školství Robert Plaga na středeční tiskové konferenci.

Maturitní zkoušky letos nebudou obsahovat písemnou část z českého a cizího jazyka. "Didaktické testy letos proběhnou 1. a 2. června. Didaktický test z Matematiky+ 3. června. Doporučujeme, aby profilová zkouška začala 10. června. Praktické zkoušky, maturitní práce a její obhajoba se může konat před společnou částí, neměla by však proběhnout hned po obnovení přítomnosti žáků,” uvedl Plaga.

Plaga zopakoval, že jednotná přijímací zkouška proběhne letos pouze jednou, nikoliv dvakrát. Docházka na přípravu od 11. května je dobrovolná. "Intenzivní příprava by měla částečně pomoci studentům. Cermat uvolní testy, aby si to mohli vyzkoušet nanečisto. Jmenuje se to Přijímačky bez obav, studenti skutečně budou mít informace jak o vlastním průběhu zkoušky, tak i o materiálech," řekl před novináři.

Přijímačky budou delší

"Prodloužili jsme čas pro složení jednotné přijímací zkoušky, o 15 minut v případě matematiky, o 10 minut v případě českého jazyka. Na čtyřleté obory proběhne přijímací zkouška v termínu 8. června, pro víceletá gymnázia den následující, tedy 9. června,” uzavřel Plaga.

Školy uzavřela epidemie covidu-19 už 11. března, vyučující to řeší dálkovou výukou přes internet. V plném rozsahu už se školy do konce školního roku neotevřou.

Podle Cermatu je k přijímacím zkouškám na střední školy s maturitou přihlášeno zhruba 95 tisíc žáků.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy