Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Ministr školství Plaga konečně naznačil, kdy se děti vrátí do škol: Pustí je tam PES

škola
Zdroj: eXtra.cz
+ Další fotografie
covid-19
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí na tiskové konferenci naznačil, kdy se děti vrátí do školních lavic. Vše bude záležet na tom, jak se příští dny bude dařit snižovat covidové riziko. Plaga se řídí systémem PES, který představilo ministerstvo zdravotnictví minulý týden. Robert Plaga věří, že Česko brzy přejde na čtvrtou úroveň, což bude znamenat návrat do lavic pro celé první stupně a závěrečné ročníky, tedy deváté třídy a poslední ročníky středních škol.

Při čtvrtém stupni rizika covidu budou základní umělecké školy, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a střediska volného času dál pokračovat v distanční výuce, mohou ale využít individuální konzultace a prezenční výuku "jeden na jednoho". Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Věří přitom, že do čtvrté škály na systému PES se Česko dostane v nejbližší době, pokud se podaří udržet současný vývoj epidemie koronaviru a dál dodržovat všechna platná opatření.

Při zlepšení situace na třetí stupeň na základě protiepidemického systému (PES) bude možná prezenční výuka v těchto institucích povolena do deseti osob ve třídě či skupině.

V současnosti v Česku platí opatření pro pátý, tedy nejhorší stupeň. Školy i další vzdělávací zařízení jsou zavřené, funguje v nich výuka na dálku. Otevřené jsou pouze mateřské školy a školy pro děti zdravotníků a dalších profesí klíčových pro chod státu. Ve středu se do škol vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol.

Rizikové skóre je nyní na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti covidu-19. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí.

Školní rok se neprodlouží

Plaga nepočítá, že by v České republice došlo k prodloužení školního roku. Ve třídách budou povinné roušky. "Nošení roušek bude doprovázet naše žáky i studenty. Je nutné, abychom roušky strpěli," uvedl na tiskové konferenci Plaga.

Testování učitelů

Ministr školství také uvedl, že si umí představit testování učitelů na koronavirus. "Proti testování učitelů nic nemám, dovedu si představit i testování studentů na středních školách," uvedl ministr školství v pondělí.

Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy