„Mohu oficiálně potvrdit, že v ČR máme první dva případy nákazy virem zika,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „V obou případech se jedná o turisty, kteří se vrátili z oblasti nákazy,“ dodal.

Na tiskové konferenci vystoupila i ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská a primářka infekčního oddělení Hana Roháčová. Podle Roháčové jsou pacienti v dobrém stavu, ženě je 49 let a muži 58. Z dovolené se vrátili v půlce února.

Žena těhotná není, takže žádné riziko pro plod nehrozí. Mužům, kteří se vracejí z rizikových oblastí, se zhruba měsíc nedoporučuje sex bez ochrany. V případě nákazy se tato lhůta prodlužuje na šest měsíců.

Roháčová také informovala, že oba pacienti se obrátili přímo na její pracoviště. „Měli horečku, bolest svalů, slabý zánět spojivek, pak se přidala i vyrážka,“ popisuje Roháčová.

Ministr zdravotnictví Němeček doporučil lidem, aby zvážili svoje cesty do těchto rizikových oblastí. Epidemie nákazy virem zika se v tuto chvílí šíří převážně v latinské Americe, kde už jsou zaznamenány stovky případů. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Inkubační doba je 12 týdnů.

V případě těhotných žen je virus spojován s poškozením plodu, u kterého se zastaví růst mozku. Brazílie už zaznamenala 4 690 případů, u kterých je potvrzená či možná spojitost s virem zika. Proti viru neexistuje žádná vakcína.