Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Ministr Mládek v Bruselu loboval za operátory! Proč ho obyčejní lidé nezajímali?

Od 15. června se ho v rámci EU zbavíme a budeme psát zprávy, volat a surfovat na internetu za stejnou cenu, jako bychom byli doma. Příplatky za telefonování ze zahraničí tedy končí! Jenomže ministr průmyslu a velkoobchodu z toho není příliš nadšený. Není divu, vyšlo totiž najevo, že v EU loboval za vyšší ceny pro Čechy. Proč to dělal a co z toho mohl mít?

Používání mobilního telefonu se v Česku dlouhodobě vyznačuje tím, že je podstatně dražší než v řadě jiných zemí. To má i své důvody: trh je malý, nezajímavý. Lidé nejsou ochotni přeskakovat z jednoho operátora k druhému, navíc jsou často vázáni smlouvou. Rozdíly v cenách pro velkoodběratele a jednotlivce jsou navíc extrémní!

Stěžovat si tak nemůže ani značná část státní správy, což je nejzajímavější klient a dokáže získat vskutku zajímavé nabídky pro své zaměstnance. "Hned je tedy naprosto jasné, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při vyjednávání o levnějším roamingu v Bruselu lobboval za příjmy operátorů, nikoliv za "běžného spotřebitele Přitom většina voličů se skládá z jednotlivců, kteří mají u operátorů paušály pro jednotlivce.

Přístup ministra je naprosto v souladu s dosavadní tradicí. Bývalý šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák, který léta víc chránil operátory než zákazníky a který musel odejít poté, co zrušil aukci na vysokorychlostní internet s odůvodněním, že operátoři nabídli příliš velkou cenu, je na ministerstvu průmyslu a obchodu jako doma

Evropská asociace telekomunikačních operátorů vyhodnotila ČTÚ pod Dvořákovým vedením jako nejhorší v unii. Asi nedokázala ocenit postoj regulátora, který zněl, že nejlepší regulace je žádná. Lepšího poradce pro digitalizaci si Jan Mládek vskutku vybrat nemohl.

Ministr Mládek tvrdí, že do cen operátorů a výše telefonních tarifů zasahovat nemůže. A že jeho lobbing za dražší roaming byl vlastně ochranou českých zákazníků, kteří stejně necestují, a pokud ano, pak stejně nevolají, alespoň ne za své, pokud mají firemní paušál.

Lze pochopit, že se do celé věci vložil premiér Sobotka, který získal pocit, že Mládek ztělesňuje všechno, proč je ČSSD čím dál méně volitelná Česká regulace trhu operátory ve skutečnosti nezajímá, tu mají evidentně pod kontrolou. To, o co jim jde nyní, je ve skutečnosti sektorová daň, proti níž již nyní intenzivně lobbují. O té ale může rozhodnout až příští vláda.

Související články

Další články