Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Ministerstvo zemědělství chce konec slevových akcí: Občanům to provětrá peněženky

novela
Ministerstvo zemědělství v chystané novele zákona navrhuje, aby velké obchodní řetězce už nesměly pořádat slevové akce na vybrané zboží. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza to považuje za nesmysl, slevy jsou totiž dle jeho slov důležitým nástrojem v boji o klienty na velmi konkurenčním trhu. Novela by navíc ovlivnila skupiny obyvatelstva s nízkým příjmem, které jsou na slevách závislé.

Konec slevových akcích na vybrané zboží by se dotkl obchodníků s tržbami nad pět miliard korun, tedy osmi zahraničních řetězců. Mezi nimi je například Kaufland, Tesco, Lidl nebo i prodejny COOP, které mívají prodejny i na vesnicích, kde bydlí penzisté. Právě ti se řadí do mezi skupiny obyvatelstva s nízkým příjmem a na slevách jsou závislí.

Zákon by měl začít platit v roce 2021, podle Tomáše Prouzy to bude rok, kdy začne česká ekonomika stagnovat. „Lidé začnou mít problém s penězi. Ve chvíli, kdy to pro ně bude nejhorší, tak by se jim zdražily potraviny? To je přece politická sebevražda,“ uvedl Prouza pro server aktualne.cz.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR dal k zákonu zhruba 18 stran připomínek, norma jich má pouze pět. Podle svazu by se slevovým akcím měla nastavit nová pravidla, ta by ale měla být určena postupně a na základě odborné diskuze.

„Už tisíce let platí jednoduchý zákon ekonomiky – pokud ode mne někdo koupí víc, dám mu slevu. Ovšem české ministerstvo zemědělství chce vstoupit do učebnic ekonomie,“ řekl Prouza a dodal, že návrh zákona neobsahuje analýzu dopadů, i když norma zásadně zasáhne do podnikatelského prostředí. Odběratelé a dodavatelé předělat miliony smluv, což by je vyšlo na stovky milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Další články