Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ministerstvo zdravotnictví upravuje opatření: Od pátku mohou otevřít další provozovny

Ministerstvo zdravotnictví upravuje opatření: Od pátku mohou otevřít další provozovny
Zdroj:
+ Dalších 10 fotografií
Omezení
Od pátku 27. března dojde ke snížení omezení maloobchodního prodeje a otevřít budou moci například zámečníci, opraváři a další. Ministerstvo zdravotnictví upravilo aktuální mimořádné opatření a bude platit do středy 1. dubna. Provozovny však přijdou o pomoc od státu.

Koronavirus stále zasahuje celou zemi a k 26. březnu ráno má Česká republika 1775 nakažených pacientů a 6 jich zemřelo. Situace ve světě je drastičtější a například Itálie eviduje 7503 úmrtí a téměř 75 tisíc nakažených. Čína, kde se virus rozšířil, má situaci skoro pod kontrolou a počet infikovaných či obětí už tolik neroste.

Původní omezení

Usnesení o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb kvůli koronaviru bylo původně přijato 14. března. To zahrnuje například kadeřnické a kosmetické služby. Výjimku mají prodejny výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, prodejny novin a magazínů, zahrádkářství a květinářství.

Den nato vláda toto usnesení upravila a ze zákazu vyňala i další odvětví, některá naopak omezila. Zakázán byl provoz samoobslužných čistíren a prádelen, autoškol a taxislužeb. Fungovat mohou ty, které rozváží potraviny, a ty, které řídí osoby s oprávněním.

Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví

27. března bude platit, že maloobchodní prodejny budou méně omezené. Provozovny poskytující služby zámečnictví či opravu, instalaci a údržbu strojů a zařízení pro domácnost tak budou moci otevřít a fungovat. Zároveň bude možné využít myčky automobilů.

Zákaz se už nevztahuje na ubytovací služby, pokud je osoby potřebují pro výkon povolání. Budou k dispozici i cizincům s pracovním povolením. Ti se navíc budou moci ubytovat do doby, než bude možné opustit Českou republiku.

Bez nároku na příspěvek na mzdu

Ministerstvo zdravotnictví toto omezení zmírní až do středy 1. dubna do půlnoci a zároveň nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby hned u vchodu poskytli zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiné ochranné prostředky na ruce.

Postupně se upravilo omezení pro prodejny textilního materiálu a galanterie, realitní zprostředkování a činnost účetních poradců, nově i pro pohřebiště. Otevřené provozy nemají nárok na příspěvky na mzdy od státu, které dostávají ti, kteří nemohou mít vlivem vládních opatření otevřeno.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy