Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Ministerstvo chce vybudovat 31 nových přehrad: Je to šílený nápad, zlobí se odborníci

Ministerstvo chce vybudovat 31 nových přehrad: Je to šílený nápad, zlobí se odborníci
Zdroj: Facebook Jiřího Hlavenky
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
nesouhlas
Ministerstvo zemědělství chce obnovit rybníky, lesy a mokřady a nechat vybudovat přes 30 vodních nádrží po celé České republice, aby zmírnilo projevy sucha a vody bylo dostatek i na další roky. Vystavění takových přehrad může začít klidně i za několik let. Odborníci se však nad tímhle plánem pozastavují a ťukají si na čelo. Podle nich je to šílený nápad, špatný koncept a obrovský zásah do přírody...

Někteří odborníci nad celou kauzou s vodními nádržemi kroutí hlavou. Například Jiří Hlavenka si o rozhodnutí ministerstva myslí, že je to šílený nápad Ve svém příspěvku na Facebooku vypsal hned několik bodů, proč mu přijde takové jednání zbytečné a jen poleze do peněz. Zdůraznil, že kategoricky proti přehradám není.

Jiné než suché roky nebudou

Odkázal na dva roky starý článek z webu Ekolist, kde se píše, že přehrady pro zádrž vody nefungují. "Když je celkově sucho, tak je sucho i v těch přehradách. Vodu totiž zadržuje zdravá krajina daleko lépe než přehrady," píše Hlavenka ve svém příspěvku s tím, že suchý rok se stává normou a jiné než suché roky už nebudou.

V druhém bodu se vrhl i po číslech. "Česká krajina zadrží o tři miliardy (3 000 miliónů) kubíků vody méně než by mohla, pokud by se hospodařilo zdravě. Všechny nově plánované přehrady DOHROMADY zadrží při maximálním stavu 200 mil. kubíků," uvedl Jiří Hlavenka a odkázal na rozhovor s ministrem zemědělství pro web iDnes.

Obrovský zásah do přírody

V dalších bodech se zmínil i o tom, že vystavění přehrad je obrovským zásahem do přírody. Agroprůmysl si podle něj kvůli privátním zájmům "uzurpuje právo rozhodovat o posledních koutcích málo narušené přírody, jako jsou říční údolí, a hodlá je zalít betonem" a prý ne za své peníze, ale za státní. Podle jeho hrubých výpočtů to může vyjít zhruba na 10 miliard korun.

Špatný koncept a kanály místo řek

Odborník z Ústavu výzkumu globální změny a České geologické služby Jakub Hruška s postupem ministerstva zemědělství také nesouhlasí a považuje ho za špatný koncept. V podcastu pro Plus Rozhlas uvedl, že budování přehrad a nádrží je podle něj na posledním místě. Příroda je prý stavěna tak, aby vodu z krajiny odvedla sama. "A to, že velmi rychlému odvodu (vody) postavíme do cesty přehradu? To je jen vytloukání klínu klínem," rozzlobil se Hruška

Vyjádřil se o přehradě Nové Heřminovy, která se prý objevila v plánech ministerstva už po povodních v roce 1997. "Dnes se o ní pro změnu mluví v souvislosti se suchem. Ministerstvo má už několik dekád na všechny hydrologické problémy vždy jeden recept: postavit nové přehrady. To je naprosto špatný koncept," zkritizoval resort Miroslava Tomana

Kvůli podle něj zbytečným opatřením ke zlepšení úrodnosti půdy se voda z krajiny odvádí rychleji. Hruška je toho názoru, že se musí změnit struktura krajiny, ale na to nemá ministerstvo žádný plán. Z řek jsou prý jen kanály v umělých korytech. "Aby v nich vůbec něco teklo, tak do nich připouštíme vodu z přehrad. Vraťme krajinu do stavu, ve kterém dřív byla," dodal v podcastu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy