Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Ministerský kolotoč dokonán: Zeman jmenoval Jana Blatného šéfem zdravotnictví

Ministerský kolotoč dokonán: Zeman jmenoval Jana Blatného šéfem zdravotnictví
Zdroj: archiv Jan Blatný
Ministr zdravotnictví
Prezident Miloš Zeman dnes v poledne přijal lékaře Jana Blatného, kterého jmenoval ministrem zdravotnictví. Blatný přebírá resort od odcházejícího ministra Romana Prymuly (za ANO) a poprvé promluví k novinářům. Prymula byl ministrem 38 dní, post musel opustit poté, co byly v pátek zveřejněné jeho fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci a usedá do auta bez roušky.

Dětský hematolog Blatný se už v pátek setkal na Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (66) (ANO). Ten poté jeho životopis odvezl do Lán prezidentovi Zemanovi (76). Kandidáta na ministra prezident přijal v úterý, před novináře ale Blatný po schůzce nevystoupil. Dětský hematolog Blatný působí jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno, kde se specializuje na léčbu dětí s poruchami srážlivosti krve.

Třetí ministr zdravotnictví během měsíce

Během podzimu, kdy se v Česko postupně dostalo v počtu nakažených covidem-19 mezi nejhorší země světa, dochází už ke druhé výměně na postu ministra zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval 21. září. Tehdy řekl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a ve dnech před Vojtěchovým odchodem překonaly tři tisíce za den. V současné době se několikrát dostal denní počet nově pozitivních i nad 15.000.

Vojtěchův nástupce Prymula, který byl původně jeho náměstkem a v květnu z ministerstva po sporech odešel na nově vzniklé místo vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, měl jako odborník na epidemiologii pomoci Česku epidemii znovu dostat pod kontrolu. Za jeho šéfování ministerstvu byl znovu vyhlášený nouzový stav, uzavřely se školy i většina obchodů, zakázané jsou kulturní a sportovní akce, omezené svatby a pohřby, nosí se opět roušky i venku a od středy platí i noční zákaz vycházení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy