Letošní výzkum psychologů Filozofické fakulty Univerzity Palackého nepřináší příliš dobré zprávy, přesto však náhodný výběr vzorku 2 300 žáků víceletých gymnázií a druhého stupně základních škol ve věku 11 až 15 let odhalil veřejnosti užitečné informace.

Zkušenosti s krádežemi či jinými delikvencemi u obojího pohlaví skutečně roste. Včetně závislosti na sociálních sítích. Rizikovější jsou ale dívky. Psychologové vyvodili tento závěr i srovnáním nedávného průzkumu s průzkumem dělaným před třemi lety, čili v roce 2014.

Tabák, alkohol a marihuana už dnes trendem mladých nejsou, potvrzuje Martin Dolejš z Katedry psychologie pro Aktuálně.cz: „Děti a mládež dnes méně experimentují s tabákem, alkoholem i marihuanou než před třemi lety. Naopak varovně se zvýšilo jejich delikventní chování a šikana. Řada z nich má zkušenost s krádežemi, problémy s policií i agresí. Jestliže dříve mládež více chodila například do parku, tam kouřila a pila, dnes zůstává doma a svůj čas tráví na internetu. Více bychom se tedy měli zaměřit na vztahy než na užívání.“

Až 41,6 procent gymnazistek prozradilo, že někdy zfalšovaly podpis rodičů. Přes 24 procent dorostenců něco ukradlo, dalších 12 procent majetek neukradlo, ale záměrně poškodilo. Záškoláků je jen 7 procent. U šikany se pohybujeme ve stejných číslech jako u záměrného poškozování majetku.

Především není možné podceňovat prevenci. Zaměřme se na ni, radí odborníci.