Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Mimozemšťané existují: Vědci potvrdili, že okolo téhle hvězdy krouží celá flotila!

(Ilustrační foto)
Zdroj:
Nachází se sice 1 481 světelných let od nás, přesto je nám teď hvězda KIC 8462852 tak nějak nejblíže. Obíhají okolo ní totiž objekty, které by tam vůbec neměly být. Objekty, které měla dle vědců vytvořit inteligentní mimozemská civilizace.

„Nikdy jsme neviděli nic jako tuhle hvězdu. Bylo to vážně divné. Mysleli jsme si, že máme špatná data, jenže všechno souhlasí,“ uvedla pro The Atlantic Tabetha Boyajian z Yaleské univerzity.

Objekty, které okolo hvězdy KIC 8462852 obíhají, mají velmi nepravidelný tvar, a tak se předpokládá, že na místě nejsou dlouho. Případné srážky by je totiž zakulatily, nebo by je přitáhla právě blízká hvězda. Jsou navíc ve velmi těsné formaci.

Jde skutečně o mimozemskou vesmírnou flotilu?

„Když mi ukázala ta data, byl jsem naprosto fascinován tím, jak šíleně to vypadalo. Mimozemšťané by měli být vždy až tou poslední hypotézou, kterou zvažujete, ale tohle vypadalo jako něco, co byste prostě očekávali od mimozemské civilizace,“ potvrdil astronom Jason Wright.

To samozřejmě zaujalo i jeho kolegy z projektu SETI, který pátrá po inteligentních bytostech ve vesmíru. Jeho vedení už rozhodlo, že se na hvězdu KIC 8462852 zaměří a pozorování začne už v lednu příštího roku.

Ať už ale najdou cokoliv, je pravděpodobné, že daná civilizace už tam dávno nebude. Obrázky, které Keplerův dalekohled vidí, k nám totiž musely z 1 481 světelných let vzdálené hvězdy putovat pořádně dlouho a v současnosti to tam bude vypadat úplně jinak.

Jde o stejný princip, jako kdyby se na nás ze vzdálených planet dívali mimozemšťané. Místo moderního New Yorku či koncertu Ewy Farne by sledovali například dinosaury.

Související články

Další články