Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Babiš promluvil: Buďte o Velikonocích doma, nevyhráli jsme. Vláda uvolní bilion korun

Babiš promluvil: Buďte o Velikonocích doma, nevyhráli jsme. Vláda uvolní bilion korun
Zdroj: reprofoto ČT24
+ Další 3 fotografie
koronavirus
Předseda vlády Andrej Babiš (za ANO) ve čtvrtek večer mimořádně promluvil k národu. Je to už druhý projev premiéra během nouzového stavu kvůli koronaviru. Jak si Česko stojí v boji se zákeřnou nemocí COVID-19?

Projev premiéra Babiše odvysílala mimo jiné Česká televize. Je to už podruhé, co předseda vlády mimořádně promluvil k národu kvůli koronaviru

Buďte doma, naléhal Babiš

"Jsou Velikonoce, svátky, které všichni milujeme," začal Babiš svůj projev. "Je to nejvýznamnější svátek všech věřících. Letos budou Velikonoce úplně jiné. Musí být, bohužel. Chci vás z celého srdce požádat, abyste nám s tím pomohli. Každý z vás. Máme za sebou pět nejsložitějších týdnů v novodobé historii České republiky. Jsem rád, že epidemii čelíme společně, jako jeden národ," pokračoval premiér.

Zdůraznil, že nad koronavirem Česko zatím nezvítězilo. "Epidemii jsme zachytili včas, ale nemáme zdaleka vyhráno. Hrozí, že se růst nákazy může obnovit. Děláme vše, abychom našim zdravotníkům vytvořili co nejlepší podmínky. Podařilo se nám zpomalit šíření epidemie a zabránit okamžitému přetížení našich nemocnic. Proto nesmíme přestat a polevit," prohlásil Babiš.

Tisíc miliard na pomoc

Stále je otázkou, kdy bude vláda moct rozvolnit opatření. "Nevíme, kdy tahle pandemie opravdu skončí. Děláme ale všechno pro to, aby to bylo co nejdřív. Chci se stejně jako vy vrátit k normálnímu životu. Chci, abychom uvolnili opatření vlády a zrušili všechny zákazy a nařízení hned, jakmile to bude možné. Ale nařízení nezrušíme dřív, než budeme schopni ochránit ty nejzranitelnější z nás," řekl předseda vlády.

"Naše vláda je připravena udělat maximum pro to, abychom pomohli všem živnostníkům, podnikatelům, malým a středním firmám, rodinným firmám, ale taky samoživitelkám a dalším. Jsme na to připraveni v tuto chvíli uvolnit až tisíc miliard," slíbil Babiš.

Nechoďte ani k babičce

"Rád bych vás vyzval, abyste ještě vydrželi. Musíme. Rozhoduje se o dalším vývoji. Proto chci říct tu nejdůležitější věc: je nesmírně důležité, abyste i o Velikonocích dodržovali pravidla. Vím, že bude pěkně, ale prosím vás, buďte doma," naléhal na občany. "Žádné kolující panáky, vyvarujte se i návštěvy babičky," dodal premiér.

Závěrem Babiš poděkoval všem, kteří v boji s koronavirem nejvíce pomáhají.

"Rozvolňování opatření nebude živelné, ale samozřejmě řízené. Pojďme si spolu slíbit, že ani teď, o prodlouženém víkendu, nepolevíme. Ani v nošení roušek, ani v dodržování omezení pohybu. Ať neztratíme všechno to krásné, co máme rádi. Následující čtyři dny budou rozhodující. O celkovém vítězství se bude rozhodovat teď. Prosím, dejme to, všichni," uzavřel.

Související články

Další články