Byl zadržen první český občan, který se přidal k Islámskému státu. Podle informací Respektu byl muž zadržen v Turecku. Chtěl se dostat do Sýrie a bojovat po boku IS. Magazín Respekt uvedl, že zná totožnost muže, který chtěl bojovat po boku islámských teroristů.

Podle dostupných informací byl muž zadržen už v lednu na mezinárodním letišti v Turecku. Později byl vydán českým orgánům. Otázkou je, proč se česká veřejnost tak šokující zprávu dozvídá tak pozdě.

Soud poslal muže do vazby. Informace, které z něj vyšetřovatelé dostali, jsou velmi závažného charakteru.

„O vazbě bylo rozhodnuto nedávno, důvody byla obava z pokračování trestné činnosti a možnost útěku,“ uvedla místopředsedkyně příslušného soudu Plzeň-jih Simona Kuboušková.

Muž je stíhán kvůli účasti na organizované zločinecké skupině, konkrétně Islámském státu. Upozornil na sebe na Twitteru, kde oslavoval teroristické útoky. Hrozí mu až 12 let za mřížemi.

K islámskému terorismu se v neděli vyjádřil také prezident Miloš Zeman. „Musíte počítat s tím, že když do Evropy přijde více než milion uprchlíků, tak že určité procento z nich budou takzvaní džihádisté. Řešení vidím v deportaci všech těch, kdo nezískají v příslušné zemi azyl. Těch, jak je známo, je většina. Je třeba zabránit financování muslimských komunit ze zahraničí,“ uvedl Zeman pro Blesk.cz.