Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Miminka Davida Černého slaví: Na Žižkovském vysílači se plazí už 20 let

Miminka Davida Černého slaví: Na Žižkovském vysílači se plazí už 20 let
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
Obří miminka
Jedním z nejvýraznějších míst v Praze je jednoznačně Žižkovská věž. Velkým poutačem jsou na věži především obří černá mimina. O zajímavou instalaci na televizním vysílači se postaral výstřední umělec David Černý. Jeho nejslavnější výtvor oslavil 20 let.

Žižkovská televizní věž je jednou z mnoha dominant hlavního města Prahy. Protože vysílač je se svými 216 metry nejvyšší stavbou v Praze, je vidět téměř z každé části metropole. Co k třísloupové ocelobetonové konstrukci láká řadu návštěvníků, jsou obří černá mimina.

Miminka slaví 20 let

Mimina lezoucí nahoru a dolů, jež zdobí Žižkovský vysílač, oslavila 20 let. V roce 2000 se v Praze konala událost Evropské město kultury, kvůli čemuž byl osloven výstřední umělec David Černý, který je známý pro svá kontroverzní a provokativní díla, aby na počest této akce vytvořil dočasný projekt. Dílo Černého nazvané "Miminka" bylo na věž v rámci akce umístěno 29. května před dvaceti lety, ovšem nemělo tam být natrvalo.

Díky veřejnému uznání bylo ale nakonec rozhodnuto, že tam celkem 10 soch batolat zůstane a na pilíře vysílače byly znovu vráceny v roce 2001. V říjnu 2017 se miminka z vysílače sundala kvůli údržbě a obnově. Renovace měla trvat do jara 2018, jenže se ukázalo, že dílo Černého nelze opravit. Musela být tedy vytvořena zcela nová miminka, která byla na věž osazena koncem března 2019.

Obří sochy batolat mají místo obličeje vyražený jakýsi kód, což z nich dělá poněkud strašidelná stvoření. Zároveň to může návštěvníky svést k zamyšlení. Miminka jsou 350 centimetrů dlouhá a 260 centimetrů vysoká. Původní sochy vážily 190 kilogramů a ty novější z roku 2019 jsou o 160 kg těžší, váží tedy celých 350 kilogramů. Ve fotogalerii se můžete na sochy obřích batolat podívat.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy