Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Horoskop Pražské peklo očima vozíčkáře

Nejnovější kauzy

MILUJEME VETERÁNY! Prvotřídní socialistická limuzína Tatra 603 slaví 60 let

Tatra 603 na Václavském náměstí? To už je opravdu retro.
+ Další fotografie
Po široké dálnici se řítí neobyčejný automobil žluté barvy s tmavou střechou. Na prostorném předním sedadle sedí tři cestující, dva muži a jedna žena. Tento automobilový úkaz zaznamenává silniční kontrola, příslušník silniční policie podává vysílačkou hlášení o netypickém autě, které překročilo povolenou rychlost. Za chvíli je vůz za městem a v plné rychlosti zatáčí na polní cestu, je schopen projet brodem řeky či se zcela obrátit na střechu a zpět. Tohle není záběr z nějakého akčňáku, ale ukázka reklamního spotu „Šťastnou cestu“ na novou limuzínu Tatru 603.

Přesně před 60 lety měla na VII. zimních olympijských hrách v italském městě Cortina d'Ampezzo neoficiální světovou premiéru Tatra 603.

Na přelomu ledna a února roku 1956 se v nové luxusní limuzíně vozila československá olympijská delegace, koncem 50. let se stala reprezentačním vozem pohlavárů komunistické strany.

K zajímavostem patří, že Tatra 603 nemusela vůbec spatřit světlo světa. Vláda totiž chtěla v Kopřivnici montovat především nákladní auta. Ovšem malá skupina konstruktérů tvořila toto legendární žihadlo v ilegalitě. Ještě že tak!

Skupina konstruktérů se scházela v Praze na Smíchově, kde v utajení pracovala na vývoji nového auta. Ve chvíli, kdy funkcionářům komunistické strany začala chybět nová reprezentační limuzína, dostala pokyn k její výrobě právě Tatra.

Jak asi tušíte, tahle tatrovka byla pro obyčejného smrtelníka nedostižitelným zbožím. Stála asi třikrát tolik co nová octavia.

Tatra 603 se vyráběla až do poloviny 70. let, dnes nechybí zajisté v mnoha sbírkách milovníků veteránů. Nyní se již pojďme podívat na tohle parádní vozítko.

Mohlo by vás zajímat

Další články