Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Milovníci Saxany smutní: Zemřela autorka Dívky na koštěti, Hermína Franková odešla ve spánku

Ve snímku je mnoho skvělých filmových triků!
Zdroj: Se souhlasem Filmového studia Barrandov
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
úmrtí

Literární svět utrpěl velkou ztrátu. V úctyhodném věku 95 let, pouze měsíc před narozeninami, navždy odešla Hermína Franková, autorka knižní předlohy Dívky na koštěti, v níž zazářila v hlavní roli Petra Černocká coby Saxana. Smutnou zprávu sdílel PEN klub na svých stránkách. 

Ve věku 95 let zemřela Hermína Franková. Úspěšná spisovatelka má na svém kontě řadu knížek, mezi nejvýznamnější patří bezesporu Čarodějnička na koštěti, podle níž vznikl úspěšný film Dívka na koštěti s Petrou Černockou v hlavní roli Saxany. O úmrtí informoval PEN klub na svém webu.


"Ještě před třemi týdny jsme si domlouvaly naši pravidelnou schůzku v jejím bytě na Žižkově, Hermína byla vždycky zvědavá na vše, co se děje v literárním světě, tedy i v PEN klubu, měla ráda 'drby'. Paměť jí i ve vysokém věku dobře sloužila, ráda taky vzpomínala a vyprávěla o všech svých osobních i pracovních setkáních s kolegy spisovateli nebo filmaři, vždycky s ní byla legrace," napsala Dana M.

Franková zemřela ve spánku

Franková zemřela doma ve spánku v pátek 7. června. "S hlubokým zármutkem oznamujeme smutnou zprávu, že nás opustila naše milovaná maminka, babička a prababička paní Hermína Franková," stojí na parte. Poslední rozloučení se spisovatelkou se uskuteční 19. června v 13:20 v Malé obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.


Hermína mimo jiné napsala i další úspěšné knížky jako román Lékárníkových holka nebo knihu pro děti Vendula aneb francouzština pro pokročilé. Svou tvorbou se snažila přilákat děti ke čtení. "Tvrdí se, že děti nečtou. Že vysedávají u televize a u počítačů. Na čtení nemají čas ani náladu a následují všelijaká doporučení a příkazy. Zajímavé je, že téhle generaci čtení nakazují, zatímco mé generaci to rodiče zakazovali," nechala se slyšet v rozhovoru pro Krajské listy.


Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy