Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Milovníci koček můžou jásat: Jsou přitažlivější, štíhlejší a mají více pohlavního styku, potvrdila studie

Majitelé koček jsou atraktivnější, štíhlejší, zdravější a mají aktivnější sexuální život.
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
zajímavosti

Majitelé koček jsou atraktivnější, štíhlejší, zdravější a mají aktivnější sexuální život. A to díky působení parazita toxoplasma. Vyplývá to z nejnovější studie finské univerzity v Turku. Zatímco ženy infikované toxoplazmózou vážily o 10 procent hmotnosti méně, vykazovaly vyšší míru sebedůvěry a více sexuálních partnerů, muži byli v průměru o tři centimetry vyšší, vyznačovali se dominantnějšími mužskými rysy i vyšší hladinou testosteronu.

Ačkoli existuje mnoho parazitů, které mohou domácí mazlíčci předat svým majitelům, jeden z nich je svou povahou unikátní. Toxoplasma gondii, parazit způsobující toxoplazmózu neboli kočičí nemoc. Tou je podle odhadů infikována až třetina lidí na světě.

V Česku pak podle mezinárodní studie vedené Jaroslavem Flegrem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy toxoplazmóza postihuje asi třetinu obyvatelstva. Přestože toto onemocnění nemá u zdravých lidí žádné nebo jen malé příznaky, může mít pozitivní vliv na sexuální přitažlivost.

Lidé s kočičí nemocí jsou atraktivnější i hubenější

Podle nejnovějších zjištění finských vědců jsou totiž lidé s kočičí nemocí celkově vnímáni jako atraktivnější, mají nižší index tělesné hmotnosti, symetričtější tváře a celkově jsou považováni za zdravější. Výzkumníci z Univerzity v Turku analyzovali údaje u 213 dospělých jedinců. V rámci studie porovnávali kategorie jako například sebevnímanou atraktivitu, počet sexuálních partnerů, index tělesné hmotnosti, symetrii obličeje a poměr šířky k výšce obličeje mezi lidmi s toxoplazmózou a bez.

Z výsledků studie publikované v časopise PeerJ vyplývá, že ženy, které byly infikovány parazitem Toxoplasma gondii, vážily o 10 procent méně, měly o 63 procent více milostných aférek, celkově měly větší sebedůvěru. Nakažení muži byli o tři centimetry vyšší, vyznačovali se dominantnějšími mužskými rysy obličeje i vyšší hladinou testosteronu.

Mohutnější muži vzbuzují jistotu, drobné ženy plodnost

"Preference těchto tělesných rysů jednotlivých pohlaví je v lidech přirozeně zakořeněná a odkazuje na pohlavní dimorfismus. Mohutnější muži v ženách vzbuzují větší jistotu, že se o ně a jejich potomky partneři lépe postarají. Drobnější dámy zase mužům připadají mladší, což je evolučně bráno jako signál dobré plodnosti," komentuje průzkum Adam Durčák z e- shopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Drobný parazit může způsobit změny ve vzhledu i chování

Vědci se domnívají, že drobný parazit nenápadně mění chování hostitelů, pravděpodobně prostřednictvím svých účinků na klíčové hormony, a tím zvyšuje možnost přenosu. "Parazit může způsobit změny ve vzhledu a chování lidského hostitele, buď jako vedlejší produkt infekce, nebo jako výsledek manipulace parazita s cílem zvýšit jeho šíření na nové hostitele,” uvádí vedoucí výzkumný pracovník Univerzity v Turku Javier Borráze-León. Je možné, že infekce zasahuje do genů, které řídí produkci "hormonů štěstí" serotoninu a dopaminu. Může mít také vliv na atraktivitu tím, že zvyšuje hladinu testosteronu u mužů a snižuje ji u žen. Další možnou teorií je, že infikovaní jedinci spálí více kalorií.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy