Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Milovaná Libuše Šafránková: 6 věcí, co jste o této herečce asi netušili

Krásná Libuška Šafránková.
Zdroj: se souhlasem Filmové studio Barrandov
+ Další fotografie
ODHALENÍ

Zesnulá Libuše Šafránková (†68) vyzařovala takovou lásku, laskavost a lidství, prostě měla úžasnou auru, že její nečekané úmrtí šokovalo celý národ. A nejen český. Herečka si s manželem Josefem Abrhámem (81) sympaticky a úzkostlivě chránili své soukromí. Co jste o ní možná nevěděli?

1. Nejmenovala se Libuše Šafránková

V občanském průkazu měla laskavá a obdivovaná Libuše Šafránková úplně jiné jméno, než pod jakým ho znal celý národ. Ale také vás nepřekvapí: Byla to Libuše Abrhámová. V roce 1976, kdy se s hereckým kolegou Josefem Abrhámem vzali na Karlštejně, převzala jeho příjmení.

2. Nepila alkohol

I když o ní jisté médium kdysi šířilo lži, nedotkla se pití. „Velice dbala na své zdraví. Vždyť ani alkohol raději nepila,“ říká její kolegyně Uršula Kluková.

3. Byla skvělá zpěvačka

Diváci ji mají spojenou především s pohádkami a komediemi, ale byla i nadaná zpěvačka. Lásku k hudbě převzala od rodičů a hodně od babičky, která prý uměla krásně zpívat. Naučila ji různé árie z oper a operet.

4. Byla hluboce věřící

Říkala, že katolickou výchovu dostala zcela nenásilně a přirozeně. Víra ji provázela celý život, měla i napůl katolickou svatbu.

5. Ke slávě jí pomohla náhoda

Start její kariéry provázel velký kus štěstí. Proslavila ji role Barunky ve dvoudílném televizním filmu Babička, kde si jí všiml například i režisér Václav Vorlíček při hledání Popelky.

Tvůrci filmového ztvárnění knižní klasiky spisovatelky Boženy Němcové ale Barunku nalezli až po neuvěřitelně úmorném hledání. Objeli celou republiku a viděli stovky dívek, žádná je ale nezaujala na první dobrou. Jenže jakmile zahlédli něžnou a krásnou Libušku v bleděmodrých úpletových šatech, už bylo okamžitě jasno. Když navíc otevřela ústa a ještě ukázala, jak se chová, dostala prakticky ihned roli.

A když pak bravurně zvládla hned jako první záběr ten poslední z filmu, když bez filmových kouzel a pomůcek skutečně usedavě plakala pro milovanou zesnulou babičku, všichni byli paf. Zrodila se hvězda.

6. Odmítla vstoupit do KSČ

„Od úplného začátku v herecké branži ostentativně odmítala jakékoli práce, u nichž byla podmínka vstupu do komunistické strany. Režimem opovrhovala. Až Činoherní klub takovou podmínku nekladl, a tak získala angažmá, kde se zamilovala do Josefa Abrháma. Zásadovost jí přinesla klidné svědomí i muže na celý život…Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy