Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Milovaná herečka Dáša, první dáma Dagmar: Havlová dnes slaví 65. narozeniny

Dagmar Havlové je dnes pětašedesát let.
Zdroj: Facebook/Dagmar Havlová Veškrnová
+ Dalších 5 fotografií
Dagmar Havlová je ženou mnoha rolí. Úspěšně zvládla ty divadelní, filmové i televizní, ale především i roli první dámy. Vdova po prezidentu Václavu Havlovi, která patří mezi jedny z nejpopulárnějších českých hereček, dnes slaví pětašedesáté narozeniny.

Dagmar Havlová, dříve Veškrnová, se zapsala do srdcí divadelních, filmových i televizních diváků. Mnozí si ji budou neustále spojovat s rolí zvědavé Anny z krimikomedie Holka na zabití nebo s Danou z filmu Holky z Porcelánu, jiní ji cení pro divadelní role či pro úlohu první dámy. A právě kvůli ní a také kvůli svatbě s Václavem Havlem v roce 1997 její obliba klesla. Sympatie si herečka získávala zpět velmi pomalu, pomohla jí v tom zejména péče o vážně nemocného prezidenta.

Herecké začátky

Rodačka z Brna vystudovala tamní konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění. Začátky její kariéry jsou spjaty s Divadlem na provázku. Od roku 1974 byla v angažmá pražského Divadla na Starém Městě a následně hrála také v Semaforu. Sedmnáct let byla členkou Divadla na Vinohradech.

Ve filmu si zahrála poprvé v roce 1974, a to v celovečerní veselohře Juraje Herze Holky z porcelánu. Pro její filmovou kariéru jsou charakteristické komediální role, celkem natočila více než 60 filmů a 250 televizních inscenací. Poslední celovečerní film, ve kterém hraje, je komedie Václava Havla Odcházení. V roce 2013 také televize uvedla pokračování legendárního seriálu Sanitka, ve kterém ztvárnila jednu z hlavních postav.

Osudové setkání

S Havlem se Dagmar seznámila v divadle Semafor. Bylo to ještě v době, kdy byl prezident ženatý s první ženou Olgou. Setkání proběhlo díky Jiřímu Suchému během oslav třicátých narozenin Semaforu. Suchý disidenta a známou herečku představil a bylo zřejmé, že mezi nimi vzplanula jiskra. Nakonec vše vyřešil nemilosrdný osud a také moudrost paní Olgy, která před svým úmrtím manželovi kladla na srdce, aby nezůstával sám.

Hereččin vztah s prezidentem zůstával dlouho utajen a vyšel najevo až po smrti jeho první ženy v roce 1996. Následovala tajná svatba v lednu roku 1997 a Dagmar se začala věnovat povinnostem první dámy.

Milovaná i nenáviděná

Veřejnost ale Havlovou zpočátku přijala dost negativně – prezidentovou manželkou se přeci jen stala poměrně brzy po smrti paní Olgy, která byla velmi oblíbená. Přestože herečku Dagmar Veškrnovou měli lidé rádi, první dámě Dagmar Havlové nemohli přijít na jméno. Přijata byla až v době, kdy prokázala svou oddanost manželovi během jeho velkých zdravotních problémů.

Po dobu, kdy byl Havel prezidentem, se Dagmar vzdala herectví a věnovala se své nové funkci. Založila například Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Po přestávce se ke hraní v roce 2006 vrátila, a to ve hře Chvíle pravdy. V současné době působí v Divadle na Vinohradech, kde ji můžete vidět například v představení Lev v zimě.

Související články

Další články