Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Milouš Jakeš z domu odešel v 15 letech. Rodiče navštívil dvakrát do roka

Jakeš věřil komunismu do smrti. S porevolučním vývojem se nikdy nesmířil. Revoluci bral jako podraz zinscenovaný StB.
Zdroj: eXtra.cz/Marcel Mihalik
+ Dalších 12 fotografií
JAKEŠOVA PUBERTA
Jaké bylo dospívání chlapce, z něhož se na vrcholu dospělosti a mužské síly stal nejmocnější komunista v Československu? Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš (†97) o tom promluvil v rozhovoru pro eXtra.cz.

Milouš, nebo Miloš, pane Jakeši? Jak je to správně, zeptal se už dříve redaktor eXtra.cz někdejšího rudého bosse v Československu. „Rodiče si přáli Miloše, ale farář do křestního listu zapsal Milouš, že je to tak lepší. Na všech vysvědčeních a legitimacích mám napsáno Miloš. V občance mám ale Milouš,“ vysvětlil Jakeš, jak je to s jeho jménem.

Vylétl z hnízda brzy

Zatímco současná generace mladých lidí žije podle průzkumů pod společnou střechou s rodiči do pětadvaceti i do třiceti let, Jakešova generace byla ve vylétání z hnízda rychlejší. „Já z domu odešel v 15 letech. A už jsem tam pak přišel jenom jednou dvakrát do roka na návštěvu,“ svěřil se Jakeš redaktorovi eXtra.cz.

Vyplnil psychotesty

A popsal i svůj vstup do pracovního procesu. Jeho prvním zaměstnáním byla práce u výrobce obuvi, u Bati. „Když jsme šli k tomu Baťovi, tak mě pozvali do Českých Budějovic, já jsem ze Šumavy, k psychotechnickým zkouškám. Už tehdá v roce 1937 jsme vyplňovali ty papíry všelijaký. To, kdo udělal, toho pozvali do Zlína,“ usmál se Jakeš při této vzpomínce.

V dalším článku, který vyjde v neděli, se dočtete, kdo a proč na Jakeše řval a kdy poznal svou manželku, se kterou strávil 70 let života.

Související články

Další články