Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Milostivé léto a naděje pro dlužníky je tu: Návod, jak programu využít

Milostivé léto a naděje pro dlužníky je tu: Návod, jak programu využít
Zdroj: pixabay.com
Dluhy

Podle údajů exekutorské komory bylo loni k 11. listopadu v Česku 4,33 milionu exekucí. Mělo je 719.503 lidí. V exekuci tak byl téměř každý patnáctý obyvatel republiky. Poslanci proto prosadili takzvané milostivé léto, které pomůže ukončit některé exekuce za výhodnějších podmínek a dostat se z takzvané dluhové pasti. Dlužníci mohou tohoto programu využít už od 28. října. Redakce eXtra.cz pro vás připravila návod, jak programu využít.

Takzvané milostivé léto prosadili poslanci letos v létě. Pokud dlužník od 28. října do 28. ledna splatí jistinu a k ní 908 korun odměnu exekutorovi, úroky a další platby se mu odpustí. Týká se to jen dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Člověk tak dluží třeba zdravotním pojišťovnám, nemocnicím, dopravním podnikům, technickým službám, radnicím či firmě ČEZ. Zadlužení nesmějí být v insolvenci a musí výslovně uvést, že chtějí využít milostivého léta a že exekutora vyzývají, aby postupoval podle příslušné normy. Milostivé léto by podle odhadu expertů mohlo pomoci k "životnímu restartu" až 300.000 lidí.

Kolik mám zaplatit?

Dlužníci musí splatit jistinu a k tomu 908 korun odměny exekutorovi. Je ale potřeba znát, kolik přesně dělá zbývající jistina. "Doporučuji, aby dlužník co nejdříve, klidně už nyní, napsal exekutorovi doporučený dopis s žádostí o vyčíslení nezaplacené jistiny a s tím, že si přeje, aby mu tato informace byla sdělena klidně i prostřednictvím e-mailu nebo SMS. V dopise je třeba uvést kontaktní údaje, aby exekutor věděl, kam má požadované informace poslat," říká pro portál Peníze.cz expert na dluhovou problematiku Člověka v tísni Daniel Hůle.

Jak zaplatit?

Po obdržení odpovědi od exekutora je třeba zaslat nebo složit na jeho účet nesplacenou jistinu, kterou vám exekutor sdělil, včetně zmíněných 908 Kč na náklady exekuce. Nezapomeňte uvést všechny náležitosti i správný variabilní symbol, který vám upřesní exekutor. Do zprávy pro příjemce uveďte své jméno a poznámku, že se jedná o Milostivé léto (např. Jan Novák – splátka na jistinu – Milostivé léto).

Do kdy mohu zaplatit?

Platba musí být připsána na účet exekutora v období akce, tedy od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.

Kde se poradit?

"Zájemcům jsou v prostorách úřadů práce k dispozici letáky informující o této možnosti redukce dlužných částek. V případě, že je to v zájmu konkrétního klienta, ho zaměstnanci Úřadu práce ČR nasměrují přímo na organizaci Člověk v tísni a předají potřebné kontakty," uvedla mluvčí generálního ředitelství úřadu Kateřina Beránková. Informování klientů dohodli s úřadem práce experti na dluhovou problematiku.

V pracovních dnech od 09:00 do 17:00 je možné volat na dluhovou linku 770 600 800. K dispozici je i adresa jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz. Možné je domluvit si i videohovor. Pobočky fungují v devíti městech.

Jak zjistit, zda dlužím?

Zda lidé nedluží na zdravotním pojištění či na různých poplatcích radnicím, to jim může pomoci zjistit aplikace Nedlužím státu. K dispozici je návod, jak by měli lidé postupovat. „Potkal jsem řadu lidí, kteří skončili v exekucích jen proto, že o dluhu z různých důvodů vůbec nevěděli. A protože bankovní či nebankovní registry již existují, rozhodli jsme se zaměřit na dluhy vůči státu, kde je složitost procesů a dohledatelnost informací stále velmi komplikovaná," uvedl šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

Související články

Další články