Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Miloš Zeman: Vládě je třeba poděkovat, opozice selhala

Miloš Zeman: Vládě je třeba poděkovat, opozice selhala
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
názory
Prezident Miloš Zeman (75) byl pozván do Radiožurnálu, aby odpověděl na otázky týkající se 75. výročí ukončení druhé světové války, ale také, aby vyjádřil svůj názor k aktuálnímu dění. Podle Zemana odvádí česká vláda dobrou práci a není třeba ji za něco kritizovat. Prezident také vysvětlil, proč by měli Češi s vycestováním do zahraničí počkat, a odkud si myslí, že pochází koronavirus.

Miloš Zeman už několikrát řekl, že si umí představit uzavření hranic Česka až na jeden rok. V rozhovoru pro Radiožurnál Zeman uvedl dva důvody, proč to tak vnímá.

Druhá vlna a restart ekonomiky

Za prvé se obává možné druhé vlny epidemie, kterou by na naše území mohli zanést čeští turisté vracející se ze zahraničí. Druhým důvodem pro uzavření hranic je podle něho podpora české ekonomiky. "Pro nastartovaní ekonomiky je potřeba, aby lidé cestovali po Čechách," řekl prezident. I tak ale současnou situaci, kdy nakažených každým dnem ubývá, vidí příznivě a uznává, že míra rizika není už tak velká, aby dřívější otevření hranic považoval za nepřijatelné.

Sám přiznal, že pokud letos nebude muset vyjet do zahraničí kvůli práci, zůstane maximálně na své milované Vysočině.

Vládu je třeba pochválit

Moderátor Radiožurnálu se prezidenta také zeptal, co si myslí o výkonu české vlády v rámci koronavirové krize. "Vládě je třeba poděkovat, selhala opozice a média," vyjádřil Zeman svůj názor. Podle něho opozice zbytečně vládu kritizuje a "poštěkává po ní".

"Poslanec Kalousek vyzval veřejnost k ozbrojenému útoku proti vládě a senátor Fischer obvinil vedení státu z vlastizrady. Udávám ty nejdrastičtější případy, protože ty jsou nejvíce vypovídající,"odpověděl na otázku, zda mu dva případy stačí k tomu, aby takto smýšlel o opozici. Podle prezidenta tedy neselhala vláda, nýbrž opozice. "Opozice dnes ječí a vládu osočuje z neschopnosti," řekl.

Kde se vzal koronavirus?

Jedno z témat rozhovoru byl i původ koronaviru. Na otázku, co si pan prezident myslí o teorii umělého vytvoření ve wuchanské laboratoři, odpověděl, že se "blbostmi nezabývá a věří, že koronavirus pochází z netopýrů", což Světová zdravotnická organizace (WHO) jasně konstatovala. "Americké zpravodajské služby netopýry potvrdily, " uzavřel Zeman s tím, že těmto zdrojům věří v této souvislosti nejvíce.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy