Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Miloš Zeman upoután na lůžko: Jak to jde dohromady s pojídáním klobás a knedlíků

Zdroj: Profimedia.cz
zdraví prezidenta

Prezident Miloš Zeman leží na oddělení intenzivní péče se zdravotními komplikacemi. Do toho však z prezidentova okolí znějí informace, že dostává meruňkové buchty a vinnou klobásu s bramborovou kaší a čile pracuje. Jak jdou tyto věci dohromady? Zeptali jsme se lékaře.

„K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,” uvedl v úterý Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Prezident přitom leží v Ústřední vojenské nemocnici na ARO. Tam měl být hospitalizován podle neověřených informací kvůli tekutině v dutině břišní. Ta má souviset s jeho problémy s játry. Zeman se přitom nijak netají svou náklonností k alkoholu a cigaretám.Podle Jiřího Ovčáčka zároveň prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi.


Když pacienti kašlou na předpisy

Jak jde popisovaná strava dohromady s celkem přísnými podmínkami pobytu naoddělení intenzivní péče? "Uvedená strava vhodná není, ale že nemá vzorný jídelníček, tomu bych klidně věřil. Často se setkávám s tím, že například diabetici pijí alkohol a celkově pacienti nejsou ochotni dodržovat stanovené postupy," uvedl pro eXtra.cz oslovený lékař, který si nepřál být jmenován. Podle svých slov by se nedivil ani tomu, kdyby prezident na oddělení kouřil.

V každém případě na JIP či ARO neleží podle námi osloveného lékaře pacienti jen tak: "Většinou mají zavedené kapačky, někdy také kyslík nebo pomoc s dýcháním. Zároveň mají pacienti na JIP často řadu léků, které musí užívat, jako jsou analgetika," vysvětluje lékař. Právě při jejich užívání je však třeba se vyhnout alkoholu, kvůli riziku poškození jater nebo krvácení do žaludku.

Jak však lékař dodává, Zeman, který dle dostupných informací leží na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM), asi není s ostatními závažnými pacienty, ale spíše má vyčleněný svůj nadstandardní pokoj, kde mohou platit i trochu jiná pravidla. Přesto však platí, že oddělenéí intenzivní péče nejsou nějaká rehabilitační klinika, ale oddělení pro závažné případy, které je třeba v první řadě udržet při životě.

Související články

Další články