Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Miloš Zeman slaví 74 let: Podívejte se na to, jak šel čas s naší současnou hlavou státu

Miloš Zeman dnes slaví 74. narozeniny.
Zdroj: zemannahrad.cz/Profimedia.cz/facebook.com
+ Další 4 fotografie
Všichni Češi si dnes připomínají Den české státnosti, pro Miloše Zemana má tento den ještě jiný nádech, připadají na něj totiž jeho narozeniny. Hlava státu dnes slaví čtyřiasedmdesát let. Pojďte se společně s námi podívat na to, jak s ním šel čas.

Miloš Zeman (74) pochází z Kolína, kde se 28. září 1944 narodil do rodiny poštovního úředníka a učitelky. Rodiče se ale později rozvedli a on žil s matkou a babičkou.

Po základní škole nastoupil na Střední ekonomickou školu v Kolíně, ale protože mu kvůli referátu o T. G. Masarykovi bylo zakázáno pokračování ve studiu na vysoké škole, nastoupil do Tatry Kolín. Následně nastoupil na Vysokou školu ekonomickou, kde odpromoval a kde i začal učit.

Během pražského jara vstoupil do komunistické strany. Kvůli nesouhlasu s okupací z ní byl ale vyloučen. Rok nato se poprvé oženil a narodil se mu syn David. Manželství se v roce 1978 rozpadlo. O šest let později nastupuje do podniku Agrodat a v lednu 1990 se stává členem Federálního shromáždění.

Mezi roky 1993 až 2001 působil jako předseda ČSSD, následně zastával funkci předsedy Poslanecké sněmovny a byl také předsedou sociálně demokratické vlády. Podruhé se oženil, s manželkou Ivanou má dceru Kateřinu (24).

Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta České republiky v ro­ce 2003 odešel na sedm let z politiky. V přímé volbě v roce 2013 byl zvolen třetím prezidentem České republiky. Prezidentský post se rozhodl obhajovat v následujících pre­zidentských volbách 2018, v nichž 27. ledna 2018 vyhrál a zhostil se prezidentského křesla na dalších pět let.

Miloš Zeman, vášnivý kuřák a pijan, si podle svých slov chce po skončení prezidentského mandátu koupit bungalov v Mnichovicích u Prahy. Tam prý bude číst a těší se na to, že nebude muset odpovídat na dle jeho názoru pitomé otázky novinářů.

Související články

Další články