Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Miloš Zeman si nebral servítky: Povinné roušky všude jsou zbytečné, nákazu lze vyléčit

Miloš Zeman si nebral servítky: Povinné roušky všude jsou zbytečné, nákazu lze vyléčit
Zdroj: CNN Prima News
+ Dalších 5 fotografií
rozhovor
V neděli 6. září na televizi Prima vystoupil prezident Miloš Zeman. Ten se veřejnosti ukázal poprvé od chvíle, kdy si zlomil ruku.. V rozhovoru pro pořad Partie okomentoval například cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, odmítnutí Věry Kuberové přijmout vyznamenání pro zesnulého muže, nebo plošná opatření v souvislosti s koronavirem. Zmínil také, jak se mu po náročné operaci daří.

V pořadu Partie Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman (75) promluvil o předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi Ten se vrátil v sobotu ze své cesty na Tchaj-wan. „Sledoval jsem jejich počínání, hodnotím to jako klukovskou provokaci,“ prohlásil Zeman s tím, že ho nebude zvát na porady nejvyšších ústavních činitelů. "Vystrčil byl v situaci, kdy jeho návrh (cestu na Tchaj-wan) odmítl prezident, premiér, předseda Sněmovny i ministr zahraničí. On přesto na ten Tchaj-wan jel," dodal prezident.

Za cestu na ostrov Tchaj-wan kritizovala předsedu Senátu i Čína. Čínský ministr zahraničí Wang I prohlásil, že Vystrčil za svou cestu zaplatí vysokou cenu. „Ministr Číny to trochu přehnal,“ řekl k tomu Zeman a dodal, že na druhé straně lze pochopit čínskou kritiku tohoto kroku. Zeman předpokládá, že vysokou cenou, kterou ministr zahraničí zmínil, může být odepření návštěvy Číny.

Návštěvu Tchaj-wanu kritizoval prezident už v době, kdy byl předsedou Senátu Jaroslav Kubera Ten v lednu 2020 zemřel a Zeman se rozhodl udělit mu vyznamenání in memoriam. To ale jeho manželka Věra odmítla. „Je mi to líto kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem je něco, co by Jardovi určitě patřilo. Byli jsme přátelé do poslední chvíle,“ řekl Zeman, který mu údajně hrozil, že pokud na Tchaj-wan odjede, jejich přátelství ukončí.

S rouškami nesouhlasí

Řeč přišla i na koronavirus. Prezident se k zavedeným opatřením proti šíření nákazy ohradil. „Pro mě je základní údaj nikoliv počet nakažených, ale počet zemřelých. Nákazu můžete vyléčit, smrt je jen jedna,“ řekl v Partii Zeman. Podle něj by roušky měly být povinné jen v ohniscích a všude jinde dobrovolné. „Proč jsou omezující opatření a roušky v regionech, kde není jediný nakažený?“ dotazoval se. Od prvního září se povinnost zakrytých úst a nosu v Česku týká cestování ve veřejné dopravě, pohybu ve zdravotnických zařízeních, či vnitřních hromadných akcí s účastí nad sto osob.

Po operaci se cítí lépe

V neposlední řadě se prezident vyjádřil k úrazu, který se mu stal 25. srpna. Tehdy odcházel od sledování večerních zpráv. Odmítl však pomoc ochranky a nevzal si svou hůl. Následně upadl a zlomil si ruku. Operace proběhla bez komplikací a Zeman nyní nosí ortézu. „V pondělí mi vytáhnou stehy, zlepšuje se to každým dnem,“ sdělil prezident, který musí podstoupit rekonvalescenci po dobu šesti až osmi týdnů v Lánech. Tam ho ale čekají také povinnosti. V úterý se setká s premiérem Andrejem Babišem (66) a vicepremiérem Janem Hamáčkem

Rouškovné a daně

Zeman se vyjádřil i k rouškovnému a snižování daní. "Nejsem proti rozumnému zadlužování, ale jsem pro rozumné úspory. Snížení sazby daně z příjmu nepokládám za rozumné,“ uvedl. "Rouškovné je v pořádku."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy