Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Miloš Zeman si krátí čas v nemocnici četbou: Tyhle knížky si vzal s sebou do špitálu

Miloše Zemana přijela navštívit slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: Twitter J. Ovčáčka
Nemocnice

Za Milošem Zemanem dnes do nemocnice dorazila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Celou návštěvu zdokumentoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který fotografie umístil na sociální sítě. Veřejnosti tak zároveň prozradil, jakými knížkami si Zeman v nemocnici krátí čas. Výběr vás možná překvapí.

Na fotkách, které dokumentují návštěvu prezidentky Zuzany Čaputové u Miloše Zemana, je vidět, jaké čtivo si hlava státu vzala do nemocnice, aby si krátila čas své hospitalizace. Na poličce měl prezident vystavenou například knihu Ó Jeruzaléme! od Larryho Collinse a Dominiqua Lapierra.

Dílo se soustředí především na události a neštěstí kolem vytvoření Izraele a následného masového vyhnání Palestinců. "V listopadu 1947 rozhodla OSN o rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát. Tento akt roztočil spirálu násilí, která přerostla v regulérní válku. Světoznámí autoři Larry Collins a Dominique Lapierre rozehrávají strhující drama, které literaturu faktu povýšilo na velký román," uvádí nakladatelství Zeď.

Zeman je známý tím, že má blízko k Izraeli a chová vřelé vztahy k tamnímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. "Nesmírně jsem si vážil a vážím židovského národa, nejenom jeho utrpení, ale také jeho odvahy. Heslo 'již nikdy jako ovce' mě inspirovalo a války, které Izrael vedl a které vyhrál, byly důkazem statečnosti tohoto národa," vysvětlil Zeman v rozhovoru pro portál Lidovky.cz.

Železná lady

Dalším svazkem na polici je druhý díl knihy Margaret Thatcherová: Vše, co si přeje. To pro někoho může působit překvapivě, jelikož Zeman se dlouhé roky profiloval jako sociální demokrat, naopak někdejší britská premiérka byla šéfkou konzervativní strany a často měla liberální názory. Jak ale Zeman přiznal v roce 2015 při recepci na britské ambasádě v Praze, Thatcherovou obdivoval.

Samotná kniha pak pojednává o událostech po falklandském konfliktu. "Druhý díl začíná v červnu 1983 drtivým volebním vítězstvím po válce o Falklandy a končí v červnu 1987, kdy se Thatcherová stala první předsedkyní vlády ve 20. století, která zvítězila třikrát po sobě ve všeobecných volbách," popisuje děj nakladatelství Lidové noviny. Zeman si tak s sebou do nemocnice vzal dvě velmi hutná témata.

Související články

Další články