Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Miloš Zeman rozběsnil Araby: Na ambasádu v Jeruzalémě zapomeňte, Češi!

Zdroj: Profimedia.cz
Střet
Úsilí Miloše Zemana (74) o přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalému se setkalo s odporem Ligy arabských států (LAS). Předseda arabského parlamentu Mišál bin Fahim Salámí vzkázal České republice, že by to neměla dělat. V opačném případě se podle něj "historický a právní status okupovaného města Jeruzaléma" ocitne v ohrožení.

Dopis od Salámího obdržel český ministr zahraničí a předsedové Senátu i Poslanecké sněmovny. Arabský parlament, Liga arabských států (LAS), odmítá opakované proklamace prezidenta Miloše Zemana (74), který chce přemístit českou ambasádu v Izraeli do Jeruzalému.

Takový krok by prý znamenal porušení mezinárodního práva. Salámí také připomněl, že Československo v roce 1988 uznalo Stát Palestina jako jedna z prvních zemí.

Ambasádu USA z Tel Avivu do Jeruzalému nechal už v květnu přemístit prezident Donald Trump (72). V prosinci ve vyjádření uvedl, že Jeruzalém uznává jako izraelskou metropoli. Zeman několikrát prohlásil, že o přesunu bude přesvědčovat českou vládu.

Související články

Další články