Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Miloš Zeman bez obalu: Zkritizoval šibenice a utahoval si z ministra Válka

Miloš Zeman v rozhovoru pro Partii Terezie Tománkové promluvil o svém zlepšujícím se zdravotním stavu. A proč hlasitěji nebojuje za lidská práva?
Zdroj: Se svolením CNN Prima News
+ Další 2 fotografie
Rozhovor

Podepíše Miloš Zeman (77) pandemický zákon? Co si myslí o demonstracích, na kterých se objevily šibenice? Proč podle něj byla chyba, že vláda Petra Fialy ustoupila od povinného očkování? I o tom se prezident České republiky rozpovídal v nedělním rozhovoru v Partii Terezie Tománkové CNN Prima News. 

Trvalo to sice dlouhých 35 hodin, ale vládě Petra Fialy se nakonec podařilo schválit svou verzi pandemického zákona. Ačkoli Miloš Zeman avizoval, že jej podepíše, měl k němu hned několik výhrad. Co se musí změnit, aby prezident svolil k podpisu?

Změny v pandemickém zákonu

“V tom původním pandemickém zákonu byl dost nesmyslně stanoven interval platnosti na nekonečno. Teď je tam listopad. To je samozřejmě dobře. Za druhé byla snížena hodnota pokut, která byla také nesmyslně vysoká. Za třetí vypadl odstavec, který říká, že karanténu lze vyhlásit pouhou SMS zprávou. Víte, paní moderátorko, kdo tenhle zákon v té původní verzi připravoval, to byl nichtsmacher, tedy člověk, který tomu příliš nerozumí. Naštěstí se to podařilo upravit. Kdyby ten zákon už tehdy měl tu formu, pak by velmi pravděpodobně nebyla obstrukce tak výrazná a i ty demonstrace by byly méně početné. Nehledě na to zásadně nesouhlasím se šibenicemi a nesouhlasím ani s tezí, že to není ani přestupek. Ti lidé, kteří tam ty šibenice přinesli, by měli být potrestáni. Ano, v té upravené verzi ten zákon podepíšu,” sdělil Zeman v rozhovoru pro Partii Terezie Tománkové CNN Prima News s tím, že demonstrace na Malostranském náměstí neměla vůbec proběhnout.

Kritika nečinnosti policie

“Až jednou budu zdravější, vezmu si metr a odkrokuji si, kolik je od Sněmovny na Malostranské náměstí, protože podle platných pravidel do sto metrů od Sněmovny se nesmí demonstrace konat. Ta demonstrace nedodržovala povinné rozestupy, demonstranti pochopitelně neměli roušky a už tady bez změny zákona máte dostatečný důvod k zákroku. Já nemám žádné krvežíznivé úsilí, ale když tam nějaký hlupák přinese šibenici a policie místo toho, aby ho takzvaně zhaftla, jenom rozpačitě vzkáže, že na šibenicích nejsou nápisy se jmény těch, kdo by měli být pověšeni… Přitom si vezměte případ pana hejtmana Vondráka, kterému šibenici přinesli rovnou před dům. A my víme, kolik těch bláznů chce kritizovat nejrůznější lékařské i politické autority. Stručně řečeno, tito lidé s těmi šibenicemi by měli jít podle mého názoru do vězení. Samozřejmě až po projednání soudem,” myslí si prezident.

Tomu nevadily jen některé body pandemického zákona, ale také zrušení povinného očkování pro určité profese, což podle rozhodnutí předešlé vlády mělo začít platit od března. “Je to chyba. Už nejenom Rakousko, které jsem uváděl, ale teď i Německo a Belgie uvažují o zavedení povinného očkování. A já si myslím, že se časem přidají další země, protože budou další mutace koronaviru. Nejsem odborník, ale odborníci to říkají. A bylo by dobré se před mutacemi chránit. Snažil jsem se to premiérovi Petru Fialovi rozmluvit, on ale poslouchá pana ministra Válka. Já se mu nedivím. Je to jeho ministr. A já nemohu tvrdit, že jsem epidemiolog. Můj poradce je ale Roman Prymula a ten epidemiolog je,” dodal Zeman, který ale také připustil, že je pandemie na ústupu.

Konec pandemie

“Omikron ironicky splnil ideu některých lékařů, že tady budeme mít promoření, protože covid v této zemi měl už téměř každý včetně mě. Počet hospitalizovaných a zejména díky bohu počet zemřelých klesá a lze doufat a za 14 dní to uvidíme definitivně, že epidemie konečně končí. To nejhorší máme dávno za sebou,” uzavřel Zeman, kterého Tománková požádala o hodnocení nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

“Myslím si, že se hrozně rád poslouchá a je tak trochu oslněn, že může vystupovat v televizi. Berte to v dobrém, aspoň se snaží,” uzavřel prezident.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy