Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Miloš Vystrčil přiletěl z Tchaj-wanu: Lidé ho vítali s transparenty, on se opřel do Babiše

Předseda senátu Miloš Vystrčil.
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Další 3 fotografie
návrat
V sobotu 5. září se Miloš Vystrčil vrátil zpět do Česka z návštěvy Tchaj-wanu. Letadlo přistálo na letišti v pražských Kbelích. Na vojenském letišti v pražských Kbelích delegaci spontánně přivítala asi stovka občanů s transparenty, na nichž bylo možné číst Děkujeme nebo Jsme Tchajwanci. Předseda Senátu na tiskové konferenci uvedl přínosy cesty a nyní se je chystá představit premiérovi Andreji Babišovi.

Předsedu Senátu Miloše Vystrčila po návratu z Tchaj-wanu přivítala řada lidí, kteří mu děkovali prostřednictvím transparentů. Nechyběly ani nápisy ve znění "My jsme Tchajwanci" a vlajky ČR a EU.

Vystrčil chtěl cestou na Tchaj-wan navázat především kontakty v oblasti vědy, výzkumu a inovací a hospodářské kontakty. Dodal, že podnikatelsko-politická delegace dostávala v souvislosti s výpravou velké množství podpůrných emailů. "Já jsem spokojený s návštěvou i těmi sliby, kterých se nám dostalo ze strany velkých i malých tchajwanských firem a ze strany politické reprezentace," řekl Vystrčil na tiskové konferenci a naznačil, že po skončení epidemie koronaviru se Česko dočká přímého spojení Tchaj-pej - Praha.

Předseda Česko-taiwanské obchodní komory Pavel Diviš shrnul pro ČT24 podnikatelský úspěch mise následovně: „Asijská kultura je strašně složitá a trvá roky, než se někam dostanete. My jsme touhletou cestou vystartovali do těch nejvyšších pater.“

„Musíme zřejmě některým našim ministrům včetně pana premiéra ještě znovu vysvětlit, jak obrovský potenciál přivážíme a jakou šancí výsledky naší cesty jsou. My to nejdříve uděláme, a následně uvidíme, zda budou ochotni proinvestovat se z krize, která nás čeká, i s pomocí tchajwanských investic,“ doplnil předseda Senátu s tím, že snad Babiš (66) pochopí, že by měl nejdříve přemýšlet, získávat informace, a poté teprve mluvit.

Odlet rozčílil zejména čínského ministra zahraničí Wanga I. Čína si totiž ostrov nárokuje. "Každý, kdo chce zpochybňovat princip jedné Číny v souvislosti s Tchaj-wanem, si znepřátelí 1,4 miliardy Číňanů a za svoje kroky bude muset zaplatit vysokou cenu," citoval Wanga čínský portál CGTN. Předsedu Senátu ale podpořilo například Německo, Francie a Slovensko.

"Hrozby namířené proti jednomu z členů EU a jejím zástupcům jsou v rozporu se samotnou podstatou našeho partnerství, a jako takové jsou nepřijatelné," napsala na svém Twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy