Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Milionový rozpočet na pohádku S čerty nejsou žerty nestačil: Nejdražší peklo Česka a devastující požár

Milionový rozpočet na pohádku S čerty nejsou žerty nestačil: Nejdražší peklo Česka a devastující požár
Zdroj: archiv
+ Další 2 fotografie
pohádka za miliony
Od natočení legendární pohádky S čerty nejsou žerty uplynulo už 35 let. Bez této pohádky by se neobešly žádné Vánoce a patří k těm nejkrásnějším u nás. A má taky proč. Rozpočet na pohádku byl téměř deset milionů korun, což je na tehdejší dobu opravdu velká suma. Pohádka S čerty nejsou žerty má kouzelné peklo, nad kterým se dojímají diváci všech věkových kategorií. Jedná se ale o jedno z nejdražších pohádkových pekel v Česku. Co jste ještě o pohádce netušili?

S čerty nejsou žerty je skutečně milionová pohádka. Jedním z nejnákladnějších míst celé pohádky bylo samotné peklo Lucifera, kterého si zahrál geniální herec Karel Heřmánek. Rozpočet pohádky činil tehdy neuvěřitelných 7,2 milionu korun.

Lidé však musí vzít v potaz, že tehdy byla průrměrná hrubá mzda necelé tři tisíce. To znamená, že kdybychom měli spočítat, na kolik by vyšla pohádka S čerty nejsou žerty dnes, kdy je průměrná hrubá mzda 34 tisíc, tak bychom se dostali k astronomické částce zhruba 85 milionů korun.

Požadavky na peklo byly vskutku velké. Hledal se prostor, kde by bylo možné zapálit reálný oheň. "Věděli jsme, že musíme najít ateliér. A našli jsme ho. Na tom má lví podíl architekt Zbyněk Hloch. Přišel za mnou, měl v ruce knížku o jeskyních a řekl, podívej se na tohle," vzpomíná po letech na Blesk.cz režisér Hynek Bočan.

"Já mu na to řekl, že to snad není možné. Odpověděl, že je to nedaleko Sloupu v severních Čechách a je to vlastně středověký lom na pískovec. Tak jsme tam zajeli," vzpomíná. Všichni si jistě pamatují Máchův mlýn ve Střehomi, který potkal smutný osud.

Slavná kulisa pohádky S čerty nejsou žerty vyhořela v roce 2018. Uvnitř mlýna hasiči nalezli osobu bez známek života. Smrt v plamenech našel jeho majitel (†78). Štáb také nutně potřeboval vytvořit spoustu pyrotechnických triků.

"Tak jsme se externě spojili s vojenskými pyrotechniky. Vymysleli tam plamenomety a aceton, aby to dobře hořelo, a všechny ty věci udělali naprosto dokonale," dodává.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy