Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Milionové odškodné i doživotí: Začal proces s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka

Zdroj: archiv
+ Dalších 13 fotografií
kauza
Na Slovensku se dnes začal projednávat případ vraždy novináře Jána Kuciaka (†27) a jeho snoubenky Martiny Kušnírové (†27). Slovenská média označují dnešní hlavní líčení za megaproces. Na místě je až stovka akreditovaných novinářů ze Slovenska i ze zahraničí. Případ projednává Specializovaný trestní soud.

V budově Justiční akademie v Pezinku je dnes na programu první hlavní líčení v ostře sledovaném procesu s obžalovanými Marianem Kočnerem, Alenou Zsuzsovou, Tomášem Szabóem a Miroslavem Marčekem. Podle obžaloby se všichni měli podílet na vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Kdo je kdo

Vraždu snoubenců si podle obžaloby objednal Marian Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách Kuciak psal. Ten dnes u soudu prohlásil, že se cítí nevinen. Objednávku Kuciakovy vraždy pak měla předat Kočnerova známá Alena Zsuzsová Zoltánu Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, který spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem.

Za vraha původně policie označila Szabóa, jenže ke střelbě se později přiznal Marček, který původně v případu vystupoval jako vrahův řidič. Marček přiznal vinu i u soudu. Prvním odsouzeným v této kauze je Andruskó, kterému soud zpřísnil trest z deseti na patnáct let odnětí svobody.

Megaproces

Před soudem se střídají obhájci jednotlivých aktérů. Zatímco obhájci obžalovaných vinu svých klientů odmítají, právní zástupci obětí požadují odškodnění za majetkovou i nemajetkovou újmu. „Vražda otřásla Slovenskem, Evropou, světem. Žádáme náhradu škody za majetkovou i nemajetkovou újmu,“ prohlásil zástupce Kuciaka. Za psychickou újmu za ztrátu syna a jeho snoubenky požaduje vyplatit manželům Kuciakovým dohromady milion eur. Za majetkovou újmu pak požaduje 1490 eur.

Stejně tak zástupce Martiny Kušnírové požaduje pro svoji klientku náhradu za nemajetkovou újmu milion eur. Za majetkovou 3984 eur. V případě prokázání viny hrozí obžalovaným až doživotí. Neexistuje ani možnost dohody o vině a trestu, která podezřelým za doznání umožňuje nižší trest.

Kuciak a Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě 21. února 2018.

Související články

Další články