Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Milionář z Havířova slaví 26: Pastrňák překonal tragickou smrt syna a zachraňuje mistrovství

David Pastrňák slaví 26: Přiveze z MS v hokeji medaili?
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Narozeniny

Příběh Davida Pastrňáka patří mezi ty, které by vydaly na celovečerní hollywoodský film. Šikovný útočník se z chudého klučiny vypracoval v jednoho z nejlepších hokejistů současnosti. I když by se mohlo zdát, že má nyní bezstarostný život, není tomu úplně tak. Věčně vysmátého snipera totiž provázejí životní tragédie. Jako teenager zažil ztrátu otce a v polovině roku 2021 přišel i o novorozeného syna. Vždy se ale zvládl z těžkých ran oklepat a důkazem je i jeho účast na současném MS v hokeji, kde září. Právě ve Finsku dnes s týmem oslaví své 26. narozeniny.

David Pastrňák rozhodně nepatří mezi ty, kteří měli odmala na růžích ustláno. Rodák z Havířova totiž vyrůstal v rozvedené rodině a spolu se starším bratrem Jakubem ho vychovávala maminka Marcela, která na všechno zůstala sama. I proto neměla rodina příliš peněz, a tak Pastrňák začínal hrát hokej v dívčích krasobruslařských bruslích. Ani to mu však nezabránilo v rozvoji, který byl rychlejší než u většiny ostatních hráčů.

Už jako předškolák hrával ve starších kategoriích, dokonce i za třetí třídu. Už v pouhých patnácti letech nakoukl do seniorského hokeje, když nastoupil za havířovský A tým mužů. Český rybníček mu začínal být malý a Pastrňák se toužil dostat do slavné NHL. Zvolil proto švédskou cestu a vydal se na sever.

Bylo mu tehdy patnáct let a v zemi nikoho neznal, natož aby mluvil švédsky. Několik měsíců žil odloučen od rodiny a přátel, což se mu ale náramně vyplatilo. Pastrňák šel urputně za svým snem a cílem, rapidně zdokonalil své hokejové schopnosti i angličtinu, díky čemuž přišla i následná kýžená odměna. V roce 2014, když mu bylo 17 let, byl draftován do NHL. Z 25. pozice si ho vybral tým Boston Bruins, kde kdysi hrával i Vladimír Růžička.

Táta mu na draftu scházel

Pár měsíců před draftem ale Pastu, jak se hokejistovi přezdívá, zasáhla tvrdá rána. Jeho otec Milan podlehl rakovině. Ačkoli s tátou nevyrůstal, měl s ním dobrý vztah a k jako bývalému vynikajícímu hokejistovi k němu vzhlížel. Pochopitelně ho ztráta velice zasáhla, obzvlášť když nemohl mít svého otce při vysněném draftu. "Je strašná škoda, že táta u toho nemohl být, ale on to stejně viděl, jen z jiného místa, měl to z VIP... Musím to brát pozitivně, nejde to jinak. Jsem strašně rád i za něj, vím, že by byl pyšný," řekl Pastrňák v roce 2014 pro iSport.

Z těžké ztráty se však zvládl oklepat, hokejově ho neovlivnila a v zámoří začal zářit, byť v první části jeho premiérové sezóny to bylo v nižší AHL v Providence, což je farmářský klub Bostonu Bruins. Následně si ale vybojoval pevné místo v týmu Medvědů, za které začal pálit jeden gól za druhým. 29. března 2015 se český ostrostřelec stal prvním teenagerem v historii Bostonu, který vstřelil vítězný gól v prodloužení základní části. O dva roky později se pro změnu stal nejmladším hráčem, který v play-off NHL zaznamenal šest bodů v jednom utkání.

Pastrňákova hvězda v NHL stoupala. V sezóně 2019/2020 mu chybělo pouhých pět kanadských bodů, aby dosáhl magické stovky. Spolu s Alexandrem Ovečkinem se se 48 góly stal nejlepším střelcem základní části a i proto ho hokejoví analytici na základě dovedností, aktuální i historické produktivity a řady dalších aspektů označili za druhého nejlepšího hráče světa po Connoru McDavidovi. Hned dvakrát byl vybrán do utkání hvězd NHL a individuální ocenění sbírá pravidelně i v Česku. Ostatně nepochybně je nejlepším českým hokejistou současnosti.

Pastrňák zažil složitý rok

Sportovní úspěchy i miliony na kontě však štěstí nezaručí. Pastrňák by o tom mohl vyprávět. V červnu loňského roku totiž přišel o novorozeného syna Vigga, který zemřel pouhých šest dní po porodu. Pro Pastu i jeho partnerku Rebeccu to byla pochopitelně těžká rána. "Je to těžké, nepřál bych to nikomu zažít,“ citoval hvězdu Bostonu Bruins web blesk.cz. „Byl to pro mě celkově složitý rok. Snažil jsem se otočit list tak rychle, jak to šlo,“ řekl útočník.

Možná i tohle ho v úvodu sezóny lehce ovlivnilo, a proto na ledě nepůsobil tak skvěle jako jindy. Do toho přišlo i několik zranění a celkově Pastrňák nemůže mluvit o povedené sezóně. Přesto ale zvládá s partnerkou hodit těžké období za hlavu. „Jsme na tom daleko lépe než před pár měsíci. Vše je jen o čase, jen čas, láska... Snad jsou před námi lepší okamžiky,“ přeje si. Ostatně i na mistrovství světa ve Finsku, kam Pasta před několika dny dorazil a kde září, působí opět svěžím dojmem a rozdává úsměvy na všechny strany. Byl to on, kdo do týmu vnesl dobrou náladu a se kterým dnes oslaví i své 26. narozeniny. Může je vyšperkovat i ziskem medaile.Čauky lidi: Moje socky 3. Expremiér Babiš podpořil vztah Jaromíra Soukupa a Agáty Hanychové

Související články

Další články

Nejnovější kauzy