Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Milion chvilek pro demokracii: Demonstrace proti Babišovi budou pokračovat, i když už není stíhaný

Babiš si z demonstrace nic nedělá.
Zdroj: Instagram / Extra.cz
+ Dalších 29 fotografií
PROTESTY
Nedávné zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (65), který byl policií popotahován pro zatím neprokázané účelové vyvedení Čapího hnízda z Agrofertu kvůli získání dotací, zaskočilo protestní inciativu Milion chvilek pro demokracii. Ta dostala do ulic statisíce lidí právě i kvůli kritice, že Česku vládne trestně stíhaný premiér. Co bude dál?

Tím, že státní zástupce i jeho nadřízení usoudili, že se nestal trestný čin, padla jedna z hlavních výtek „hnutí“, jež na demonstrace přilákalo davy lidí. Žádalo totiž, aby Česko neovládal muž, který má oplétačky se zákonem.

Snažili jsme se usilovně získat vyjádření hlavní tváře Milionu, Mikuláše Mináře (26), zdroje z kampaně na odstoupení Andreje Babiše (65) nás ale informovaly, že si vedení naordinovalo přísné informační embargo.

„Odmítl i veřejnoprávní televizi. Chce se vyjádřit v klidu a až na základě toho, co se vyvodí z analýz, které zpracovávají. Že by se ale protesty rušily, to podle mě nehrozí,“ tvrdí členka přípravného štábu demonstrací a blízká spolupracovnice Mináře.

Záminka

Podobná slova ostatně volili lidé z Milionu chvilek i v oficiálním vyjádření ze 14. září.

„Důvody k zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo uvedené státními zástupci jsou poněkud zvláštní a vzbuzují víc otázek, než nabízí odpovědí. Analýzu a stanovisko připravujeme,“ píše se v textu zveřejněném na Facebooku. Na něm už se objevily hlasy, že si jen pořadatelé hledají záminku pro to, aby se opět vyřádili před davy lidí.

Nejen mladým lidem se ale protestování zalíbilo, a tak se zdá, že obří demonstraci chystanou na 16. listopadu nemůže nic ohrozit. Ostatně Milion chvilek pro demokracii spustil současnou vlnu pouličních setkání nespokojenců s vládou ve chvíli, co byl den po zaslání spisu o Čapím hnízdě od policie ke státnímu zástupci vyměněn ministr spravedlnosti. A to se nezměnilo. Navíc u kritiků podporujících Minářovu názorovou platformu panují obavy, že by chystaný zákon o státních zástupcích mohl ohrozit nezávislost justice.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy