Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Milion chvilek pro demokracii chystá přes 150 protestů: Hlavní bude na Staromáku

Milion chvilek pro demokracii chystá přes 150 protestů: Hlavní bude na Staromáku
Zdroj: archiv Milion chvilek/František Plzák
+ Další fotografie
demonstrace
Milion chvilek pro demokracii plánuje na 9. června demonstrace nejen v Praze, ale také na dalších 145 místech po celé zemi. Lidé po republice budou moci vyjádřit svůj nesouhlas se zneužíváním moci a koronavirové pandemie k prosazování osobních zájmů českého premiéra Andreje Babiše (65). V Praze na Staroměstském náměstí se protest uskuteční od 18 hodin.

Spolek Milion chvilek pro demokracii na dnešek plánuje demonstrace, které se budou konat jak v Praze, tak i v dalších městech republiky. Hlavní protest bude na Staroměstském náměstí v Praze, začátek je naplánovaný na 18. hodinu. Kvůli omezení počtu protestujících na 500 osob se budou konat další akce v jiných městech. Celkově je zatím registrováno 158 setkání. V hlavním městě by jich mělo být dohromady 9.

Na seznam, kde všude k demonstracím během dneška dojde, se můžete podívat ZDE

Bezpečnostní opatření

Organizátoři pražský protest z bezpečnostních důvodů kvůli koronaviru omezí na pouhých 500 účastníků, pro něž bude vyhrazen koridor ze zábran a pásek. Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně. Kvůli bezpečnosti byl zrušen pochod před Úřad vlády a protestující budou vyzváni k dodržování rozestupů a nošení roušky. K dispozici bude i dezinfekce.

Organizátoři se rozhodli přistoupit k přísným bezpečnostním opatřením jednak proto, aby eliminovali riziko nákazy, jednak proto, aby marketingové a mediální mašinerii hnutí ANO zabránili v šíření případných diskreditačních příběhů o "hazardujících Pražanech, kteří spustili novou fázi koronavirové nákazy".

Správní žaloba na nařízení ministerstva

Milion chvilek však i nadále nesouhlasí s tím, že několik dní po ohlášení protestu Ministerstvo zdravotnictví sporným nařízením zásadně omezilo základní lidské právo na shromažďování na pouhých 500 osob. Proti tomuto nařízení ministerstva podá spolek během týdne správní žalobu k Městskému soudu v Praze, aby rozhodl, zda není tak zásadní omezení práva na shromažďování pouhým nařízením nezákonné.

Za situace, kdy se už od dubna plní hobbymarkety a nyní i aquaparky, Pražský hrad či zoo tisíce lidí, je omezení akce dodržující bezpečnostní opatření a konající se pod širým nebem snahou omezit právo na shromažďování na 500 osob protiústavní i podle Ministerstva vnitra.

Jako hlavní důvody k protestu spolek Milion chvilek uvádí:

  • Naprosto nedostatečná a pomalá finanční pomoc české ekonomice, kdy místo slíbených 1190 miliard nalila vláda do ekonomiky dosud pouhých 57 miliard korun.
  • Účelová výjimka pro vlastníky svěřenských fondů, kteří nemusí být zveřejněni v rejstříku konečných majitelů.
  • Netransparentní a nehospodárné veřejné zakázky za miliardy firmám bez nákladů a zaměstnanců, firmám v exekucích, s majiteli v daňových rájích či hlavnímu sponzorovi Hnutí ANO.
  • Podpora čínských místo českých firem.
  • Zatímco Rakousko podpořilo obce a samosprávy 26 miliardami korun, naše vláda naopak obcím a krajům 20 miliard korun sebrala tyto peníze budou chybět na důležité investice.
  • Cílený rozklad demokratických institucí a nepokrytá snaha mocensky ovládnout Radu České televize.
  • Pokračující střet zájmů premiéra Babiše včetně vlastnictví médií a inkasování miliard z veřejných rozpočtů.

Vyjádření zakladatele Milionu chvilek

"Vláda pomalu ale jistě utahuje šrouby. Premiér Babiš zneužívá pandemie koronaviru Slouží sám sobě, místo aby sloužil lidem. Omezuje naše práva, dosazuje své lidi, kam to jde, kšeftuje s naší budoucností a privatizuje si státní správu. Peníze čekají na velké hráče, obyčejní lidé či malé obce mají smůlu. Co na tom, že tolik firem zkrachuje a tolika lidem se zhorší život? Hlavní je, že bez úhony přežije Agrofert a že dotace z našich peněz dál potečou. Nedělejme si iluze. Situace je vážná a bude hůř," uvedl Mikuláš Minář, který v čele Milionu chvilek stojí.

V závěru Minář dodal, že právě proto se po celém státě zaplňují náměstí. Občané mají upozornit na problém a politické strany mají nabídnout řešení. "Proto budeme v úterý apelovat také na opoziční demokratické strany, aby daly jasně najevo, co opozice chystá, jak pokročila jejich vzájemná spolupráce a jak jim může nejen Milion chvilek, ale také všichni občané pomoci k tomu, aby energii z náměstí přetavily ve volbách do reálných výsledků," dodal s tím, že se může snadno podařit to, co se podařilo na Slovensku.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy