Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Miliardová žaloba na TikTok! Aplikace tajně shromažďuje údaje o dětech

Populární aplikace TikTok čelí žalobě kvůli praktikám při shromažďování a využívání údajů o dětech.
Zdroj: Profimedia
Skandál

Populární aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok a její čínská mateřská společnost ByteDance čelí žalobě kvůli praktikám při shromažďování a využívání údajů o dětech a požaduje odškodné v řádu miliard liber. Žalobu jménem milionů dětí z Británie a Evropské unie podala bývalá dětská komisařka pro Anglii Anne Longfield, informuje dnes BBC. Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by každé z dotčených dětí získat nárok na tisíce liber. TikTok ale žalobu označuje za neopodstatněnou a hodlá proti ní bojovat.


Právníci žalující strany budou podle BBC argumentovat tím, že TikTok osobní údaje dětí včetně telefonních čísel, videí, přesné polohy a biometrických dat shromažďuje bez dostatečného upozornění či souhlasu požadovaného zákonem a že děti ani rodiče nevědí, jakým způsobem se bude se shromážděnými údaji nakládat.

TikTok má po celém světě přes 800 milionů uživatelů. Zisky jeho mateřské společnosti ByteDance pocházejí především z příjmů z reklamy. Soukromí a bezpečnost jsou pro TikTok nejvyššími prioritami," uvedla firma v reakci na žalobu. Upozornila také, že využívá mechanismy a technologie, které mají uživatele chránit. Domníváme se, že obvinění jsou neopodstatněná. Hodláme se rázně bránit," dodala.

Za tanečními výzvami stojí něco zlověstnějšího

Longfield označila TikTok za "službu pro shromažďování dat, která se skrývá pod rouškou sociální sítě". Služba podle ní "záměrně a úspěšně klame rodiče". TikTok je obrovsky populární platformou, která v mimořádně obtížném roce pomáhala dětem zůstat v kontaktu s přáteli. Za legračními písničkami a tanečními výzvami však stojí něco mnohem zlověstnějšího," uvedla.

Tom Southwell z právní firmy Scott and Scott, která má žalobu na starosti, se domnívá, že sběr dat v aplikaci TikTok porušuje zákony Británie i Evropské unie na ochranu osobních údajů. Příjmy TikToku z reklamy jsou založeny na osobních údajích uživatelů včetně dětí. Profitování z těchto informací bez splnění zákonných povinností je nepřijatelné," uvedl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy