Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Miliardář Karel Janeček prý našel recept na pandemii: Tohle navrhuje

Prezidentem Českého slavíka 21 je podnikatel a matematik Karel Janeček.
Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
covid

Miliardář a matematik Karel Janeček se na svém blogu rozepsal o svém názoru na řešení současné pandemie koronaviru. Vadí mu prý rozdělující atmosféra a místo toho přišel s vlastními návrhy.

Mezi odborníky na řešení epidemie koronaviru se zřejmě chce zařadit i známý miliardář a matematik Karel Janeček. V textu na svém blogu se pustil do úvahy o tomto problému, který Česko i svět trápí už téměř dva roky: "Je ovšem základní a esenciální lidské právo rozhodovat o svém zdraví a těle, a to i kdyby bylo z našeho pohledu rozhodnutí druhého zcela neracionální. Nesmíme diskriminovat někoho, kdo se z nějakého důvodu nechce očkovat proti covidu, i když je jeho názor v rozporu s hlavním vědeckým názorovým proudem," uvádí ve svém textu Janeček, kterému vadí rozdělování na očkované a neočkované.

Janečkovi zvláště vadí pandemická opatření u dětí: "Nesmíme přece znovu ubližovat našim dětem a ohrožovat jejich psychiku a zdraví tím, že je budeme nutit nadále nosit respirátory a roušky ve škole. A hlavně, kastovat děti podle toho, zda jsou očkované či neočkované, by mělo být trestné, stejně tak jako jakákoliv diskriminace neočkovaných dětí," píše v textu matematik, který však nemá lékařské vzdělání.

Změřme seniorům protilátky

V závěru nabízí Janeček návrhy jak ze současné krize. Kromě jiného vsází na změření protilátek u seniorů: "Uznání protilátek nám umožní otevřít diskuzi s těmi cca 400 tisíci seniory (a jinými ohroženými skupinami), kteří se nechtějí nechat očkovat. Spousta z nich se obává očkování a zároveň se straní kontaktu s okolím (i kvůli Covid pasu) a tím chátrá, i když část z nich již protilátky po prodělané nemoci má. Stačí je tedy oslovit cíleným dopisem a nabídnout jim, aby si u svého obvodního lékaře nechali změřit protilátky, či požádat, aby mobilní tým přijel za nimi," píše Janeček.

Posléze by těmto seniorům nabídl i očkování: "Měřením protilátek navážou mobilní týmy a praktičtí lékaři diskuzi s ohroženou skupinou. U těchto lidí nefungovalo strašení, nátlak, ani žádné omezování osobních svobod, nicméně diskuze po změření protilátek povede k tomu, že část se nechá naočkovat poté, co zjistí, že nemá žádné protilátky, případně i později. Někteří i bez protilátek očkování odmítnou, což je jejich svobodná volba," dodává matematik.

Související články

Další články